Kthehu ...

KULTURË

“Kujtesa e Rugovës” në Tiranë

👤RedaksiaI 🕔12:57 16.06.2016

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë dhe Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani”, në 10-vjetorin e ndarjes nga jeta të Ibrahim Rugovës, zhvilluan të mërkurën, Konferencën Shkencore dhe Ekspozitën “Kujtesa e Rugovës”, me praninë e Ministrave të Kulturës Mirela Kumbaro dhe Kujtim Shala, shkruan KultPlus.

Lexo Artikullin e plotë

“Pranverë e paharruar…” bashkon aktorë mbarëkombëtarë

👤RedaksiaI 🕔12:54 16.06.2016

Prishtinë, 16 qershor - Jeta e zakonshme në një fshat të qetë e të harruar trazohet me ardhjen e tri prostitutave në kafenenë ilegale të dy vëllezërve. Lajmi shpërndahet shpejt dhe prostitutat zgjojnë interesimin e burrave të fshatit, shkruan sot Koha Ditore.

Lexo Artikullin e plotë

“Tregtari i Venedikut” thërret aktorët për audicion

👤RedaksiaI 🕔14:17 13.06.2016

Kjo shfaqje që është paraparë të ngjitet në skenën e TKK-së në sezonin e vjeshtës, realizohet në kuadër të shënimit të 400 vjetorit të vdekjes të autorit Shekspir.

Lexo Artikullin e plotë

Personalitete: Cilët ishin shqiptarët, pushtetarët më të lartë të Turqisë?

👤Redaksia 🕔08:44 11.06.2016

Kombin shqiptar rrjedhat e historisë e lidhën gjatë me Perandorinë Osmane. Janë evidentuar shumë burra shteti dhe figura të shquara me origjinë shqiptare që kanë derdhur gjakun dhe djersën për bashkësinë osmane e sidomos kanë kontribuar për miqësinë shqiptaro-turke.

Lexo Artikullin e plotë

Nisin sot karnavalet e Korçës

👤RedaksiaI 🕔15:40 07.06.2016

Lexo Artikullin e plotë

Fillojnë ditët e librit

👤RedaksiaI 🕔15:35 07.06.2016

Lexo Artikullin e plotë

Shala premton bashkëpunim për pagat bazë për krijuesit

👤RedaksiaI 🕔15:31 07.06.2016

Lexo Artikullin e plotë

Jack O’ Connell dhe Holliday Grainger kanë xhiruar në Kosovë, premiera më 20 qershor

👤RedaksiaI 🕔12:38 06.06.2016

Kësaj kaste të aktorëve me famë botërore i janë bashkuar edhe aktorët kosovarë si: Zaki Ramadani, Andi Bajgora, Edison Dabiqaj, Adriana Matoshi, Armend Ismajli, Rifat Smani...

Lexo Artikullin e plotë

Filmi shqiptar 'Bota', me dy çmime në Paris të Francës

👤RedaksiaI 🕔12:35 06.06.2016

Kësaj radhe, në Paris South East European Film Festival, filmi është shpallur si më i miri i festivalit, ndërsa aktorja Flonja Kodheli është shpallur aktorja më e mirë.

Lexo Artikullin e plotë

“Brisku” të mërkurën në Prishtinë

👤RedaksiaI 🕔12:27 06.06.2016

Në këtë shfaqje me rolet e tyre luajnë aktorët: Cen Binaku, Fidan Moni, Aida Alidemi, Agon Bala, Flormend Shabaj, Fisnik Sykaj e Fitore Broqi. Skenografinë e shfaqjes e ka bërë Mentor Berisha, me muzikë të Drinor Zymberit, kostume të Gresa Zajmit dhe asistent regjie Liridon Nikçi

Lexo Artikullin e plotë

U mbajt edicioni i dhjetë i Folklorit Shqiptar në Suedi

👤RedaksiaI 🕔12:16 06.06.2016

Edhe pse në mërgim, fëmijë të rinj e të moshuar, me qëllim të ruajtjes së traditës, gjuhës dhe kulturës shqiptare, me sukses kultivojnë folklorin shqiptarë, shkruan KultPlus. Në këtë festival vendin e parë për interpretim e mori rapsodi Dervish Kuqi, kurse në vallëzim ansambli i shoqatës “Liria”, të Vekshjos

Lexo Artikullin e plotë

Rexhep Qosja me librin "I ringjalluri i penduar", në Panairin e Librit 2016

👤RedaksiaI 🕔12:11 06.06.2016

Libri më i ri i Rexhep Qosës, që sipas Ag Apollonit, që e ka shkruar parathëninen e këtij libri, mund të quhet tregim, novelë apo roman, do të promovohet në kuadër të Panairit i Librit Prishtinë 2016

Lexo Artikullin e plotë

Personalitete: Abdullah Veliu nga Presheva, humanist dhe atdhetar për çështjen shqiptare

👤Redaksia 🕔08:24 04.06.2016

Abdullah Haxhi Veliu i lindur më 18 shkurt 1896, para 115 vjetëvë, në Preshevë.

Lexo Artikullin e plotë

Mund të jetë zbuluar varri i Aristotelit në Maqedoni

👤RedaksiaI 🕔14:10 27.05.2016

“Nuk kemi prova por kemi indikacione të forta” tregon drejtori i këtyre gërmimeve - Konstandinos Sismanidis. Ky i fundit ka prezantuar sot gjetjet në Kongresin “Aristoteli – 2400 vite” në Universitetin e Selanikut.

Lexo Artikullin e plotë

Thirrje për vizitë studimore në objektet e kujtesës në Serbi

👤RedaksiaI 🕔14:04 27.05.2016

Do të vizitohet edhe Muzeu i Armëve në Kragujevc, Batajnica – pjesa ku ende sot ka varreza masive të shqiptarëve, dhe lokacione tjera ku tregohet mbi memorien, objektet e memorializimit dhe ballafaqimin që Serbia i bën të kaluarës së saj.

Lexo Artikullin e plotë

Roman i ri i Veton Surroit

👤RedaksiaI 🕔13:57 27.05.2016

Shkrimtari dhe publicisti Veton Surroi shfaqet tani me një roman të ri, me titull “Përcaktimi i dashurisë së Marie Gjonit”

Lexo Artikullin e plotë