Kthehu ...

Lugina

“Presheva Jehonë” merr vendin e parë në festivalin “Sofra Dardane” në Tropojë (foto)

👤Redaksia 🕔17:59 18.06.2014

Në mesin e mbi 500 artistë popullorë, këngëtarë, valltarë dhe instrumentistë nga të gjitha trojet shqiptare, shoqëria kulturo artistike "Presheva Jehonë" ka arrit të marrë çmimin e parë në festivalin "Sofra Dardane" në Tropojë. Performanca e shoqërisë preshevare ka mahnitë edhe jurinë profesionale të cilët me vota unanime ndan këtë çmim.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi: Bisedat informative në Bujanoc, qëllim frikësimin...do të njoftojmë ndërkombëtarët

👤Redaksia 🕔13:30 18.06.2014

Deputeti nga Bujanoci-Shaip Kamberi ka reaguar lidhur me ftesat që po i bëhen qytetarëve të komunës së Bujanocit nga organet e Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB) për biseda informative.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi: Bisedat informative në Bujanoc, qëllim frikësimin...do të njoftojmë ndërkombëtarët

👤Redaksia 🕔13:30 18.06.2014

Deputeti nga Bujanoci-Shaip Kamberi ka reaguar lidhur me ftesat që po i bëhen qytetarëve të komunës së Bujanocit nga organet e Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB) për biseda informative.

Lexo Artikullin e plotë

Nxënësit e shkollës më të madhe fillore në Bujanoc i nënshtrohen testit

👤Redaksia 🕔10:06 18.06.2014

Shkolla fillore “Muharrem Kadriu” në Tërnoc e cila mbanë primatin për nga numri i nxënësve filloristë në komunë të Bujanocit, pas mbajtjes së testit nga gjuha amtare dhe matematika, organizon edhe testin e kombinuar.

Lexo Artikullin e plotë

Gordana Jankoviq nga OSBE, viziton redaksinë e Portalit Informativ Titulli

👤Redaksia 🕔16:23 17.06.2014

Drejtoresha e Departamentit të Mediave pranë misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Serbi, Gordana Jankoviq ka vizituar redaksinë e Portalit Informativ-TITULLI në Bujanoc.

Lexo Artikullin e plotë

PVD shpreh shqetësimin për bisedat informative në Bujanoc

👤Redaksia 🕔12:56 17.06.2014

Partia për Veprim Demokratik ka shprehur shqetësimin lidhur me ftesat për biseda informative të qytetarëve shqiptarë të komunës së Bujanocit që po marrin nga inspektorët e MPB-së.

Lexo Artikullin e plotë

BIPBM organizon manifestim për Muajin e Ramazanit

👤Redaksia 🕔00:50 15.06.2014

Bashkësia Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medegjë (BIPBM), përmes sektorit për femra do të organizojë manifestim fetar të enjten (19 qershor) në shtëpinë e kulturës në Bujanoc.

Lexo Artikullin e plotë

Partia Demokratike formon degën e saj në Medvegjë (foto)

👤Redaksia 🕔14:45 14.06.2014

Me moton “Ta shpëtojmë Medvegjën” sot në këtë pjesë të vendit të banuar me shqiptarë është themeluar edhe dega e subjektit më të ri në Luginë të Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Detaje mbi vrasjen e bujanocasit Xhemsi Demiri (foto)

👤Redaksia 🕔12:32 14.06.2014

Xhemsi Demiri 34 vjecari nga Bujanoci, trupi i të cilit është gjendur në lumin Sava, në këmbët e të cilit kanë qenë të vendosura dy tulla betoni, sipas asaj që shkruan “Kurir”, ka pasur një dosje të bujshme policore.

Lexo Artikullin e plotë

Sali Salihu merr timonin e rinisë së Partisë Demokratike (foto)

👤Redaksia 🕔11:50 14.06.2014

Në Konventën zgjedhore të mbajtur të premten në sallën e vogël të shtëpisë së kulturës në Bujanoc janë zhvilluar zgjedhjet e reja në Kuvendin e Rinisë së Partisë Demokratike (PD)

Lexo Artikullin e plotë

E “sjellë Brazilin” në Bujanoc, jep mesazh sensibilizues (foto)

👤Redaksia 🕔11:46 14.06.2014

Aktivisti i palodhur nga komuna e Bujanocit edhe njëherë me vetiniciativë merr aksion për sensibilizim të opinionit për ruajtjen e ambientit, me një ide shumë kreative dhe aktuale.

Lexo Artikullin e plotë

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore në Preshevë

👤Redaksia 🕔11:41 14.06.2014

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore në Preshevë, në Programin e saj të punës për vitin 2013 planifikoi veprimtari dhe aktivitete të bollshme dhe të shumëllojta. Qëllimi i saj ishte identifikimi, evidentimi, regjistrimi i trashëgimisë kulturore dhe asaj natyrore, ndërsa misioni i saj ishte mbrojtja dhe  ruajtja e kësaj trashëgimie si dhe kultivimi i veprimtarisë kulturore në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë.

Lexo Artikullin e plotë

Reagon zyrtari komunal, Titulli e sqaron…

👤Redaksia 🕔11:34 14.06.2014

Ose jam i involvuar në korrupsion ose jo, e treta  nuk ekziston…

Lexo Artikullin e plotë

Gjenden mjete eksploduese në Turi të Bujanocit

👤Redaksia 🕔11:27 14.06.2014

Në oborrin e xhamisë së fshatit Turi të komunës së Bujanocit janë gjetur mjete të eksplozivit gjatë punimeve të ndërtimtarisë.

Lexo Artikullin e plotë

Fondi Humanitarë nga Zvicra ngushëllon familjen e Tana Sabedinit, do t’i ndërtoj një shtëpi të re

👤Redaksia 🕔11:24 14.06.2014

Lexo Artikullin e plotë

Konkursi vazhdon në të “zezë”, larg syve të opinionit!

👤Redaksia 🕔11:20 14.06.2014

Edhe pas anulimit të konkursit të hapur më 26 maj për ndarjen e mjeteve nga buxheti i komunës së Bujanocit për projektet me interes të përbashkët shoqëror (OJQ), mësohet se aplikacionet vazhdojnë të dorëzohen në heshtje.

Lexo Artikullin e plotë