Zvicër: Dënohet me 15 vjet burg vrasësi i kushëririt të vet shqiptar

Nga Redaksia 09.07.2018 22:44

Një 61 vjeçar nga Kosova qëlloi para dy vjetësh kushëririn e tij në rrugën Webergasse në St.Gallen. Ai ishte i bindur se viktima e tij kishte një lidhje intime me gruan e tij të ndjerë. Vetëm se agresori është dënuar me 15 vjet burg, shkruan tagblatt.ch.

Haki S. pak përpara orës 5.00 ishte nisur të shkonte në punë. 42 vjeçari vinte shpesh ilegalisht në Zvicër për të punuar. Të njohurit e paraqitnin atë si miqësor dhe të respektueshëm. Kur ai doli nga shtëpia, kushëriri e priti me një armë. Nga një distancë prej 10 ose 20 centimetra 61 vjeçari qëlloi në kokë Hakiun. Pasi tërhiqet pak, ai qëllon edhe njëherë me një plumb tjetër të afërmin e vet. Kësaj herë Hakiu bie në tokë dhe vdes.

“Ishte një ekzekutim,” foli me fjalë të qarta Prokuroria e St. Gallen për vrasjen e 12 majit 2016. Ajo kërkonte dënim prej 18 vjetësh për ekzekutorin.

Megjithatë Gjykata e St. Gallen e dënoi atë me 15 vjet heqje lirie, për shkak të vrasjes dhe mbajtjes së armës pa leje, përcjell albinfo.ch. Gjithashtu 61 vjeçari duhet tu paguajë dy të afërmve të viktimës 15’000 franga. Për të mos mbaruar këtu, 61 vjeçari nga Kosova duhet të paguajë edhe shpenzimet e procesit gjyqësor që shkojnë mbi 100 mijë franga.

Nga Redaksia 09.07.2018 22:44
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.