Dasmat si pasqyrim i trashëgimisë kulturore shqiptare

Nga Redaksia 09.07.2018 09:25

Secili  dashamirës i folklorit shqiptar, njeh me siguri shumë doke e zakone dasmash të përcjella me këngë, përmes të cilave është pasqyruar ceremonia e dasmave.

Por zakonet nuk janë të pandryshueshme. Kështu, tradita e martesave të aranzhuara, me kalimin e kohës, ia ka lëshuar gjithnjë më shumë vendin  idealit të zgjedhjes së lirë. Ka ndryshuar edhe forma e ceremonisë së dasmës. Merren gjithnjë më shumë rite nga kultura perëndimore, me ç`rast disa doke tradicionale ngelen në prapavijë ose zhduken fare.

Natyrisht, idealet nga Evropa dhe SHBA nuk reprodukohen në mënyrë të thjeshtë, por kombinohen me vlerat tradicionale, duke krijuar kështu një identitet plotësisht të ri kulturor. Një përzierje e modernes dhe tradicinales është ajo që i karakterizon dasmat shqiptare sot.

Këtë numër të revistës albinfo.ch, ne ia kemi kushtuar temës së dasmës, vështruar nga këndshikime të ndryshme. Nga pikëpamja sociologjike dhe etnologjike ne kemi hedhur dritë mbi kuptimin e një martese pastaj kemi prezantuar lokalet më të bukura të dasmave dhe tregojmë po ashtu rezultatin e krahasimit të kostos në mes të një dasme shqiptare dhe një dasme zvicerane.

Po kështu një material tjetër që ia vlen të lexohet në këtë numër është edhe analiza mbi ndryshimin e zakoneve dhe riteve të dasmave që nga koha e Kanunit të Lekë Dukagjinit deri sot.

Për fund, Ju dëshirojmë lexim të këndshëm të materieve që kanë të bëjnë me temën e sezonit.

 

Nga Redaksia 09.07.2018 09:25
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.