Hata Joga për ankth dhe stres

Nga Redaksia.B 25.06.2018 08:53

Hallet e njerëzimit, pohonte Katullo, nisën me zbulimin e orës. Mendojmë se kishte të drejtë; jemi gjithmonë nxitimthi, nuk kemi asnjëherë kohë për një shëtitje. Atë pak kohë të lirë e kalojmë pranë televizorit duke ndjekur ndoshta programe që na argëtojnë, por edhe na ngarkojnë emocionalisht. Kjo nxit ankthin, nervozizmin, pagjumësinë dhe depresionin.

Kur kërkohet një kurë për këto lloje shqetësimesh, këshillojmë gjithmonë seanca Joge, transmeton Telegrafi.

Faza e parë e kësaj disipline magjike është Hata Joga (Hatha Yoga) që çdokush mund ta zhvillojë. Aty mësohen teknikat e frymëmarrjes, jashtëzakonsisht qetësuese.

Duke marrë frymë në mënyrë të rregullt, muskulatura shplodhet, truri furnizohet me oksigjen, mendja çlirohet nga mendimet e këqija.

Por edhe një ushqim i mirë, ku spikatin dy produkte ushqimore me fuqi të fortë qetësuese: tërshëra me të cilën mund të përgatisim supëra të mrekullueshme dhe qumështi me mjaltë; me këto mund edhe të abuzoni!

Ushqime të këshilluara:

Fruta, lule sahati (bimë kacavarëse, me lule të bukura në ngjyrë të kaltër e të bardhë), arra të thata, lule gojëujku, mjaltë, kos, supë me tërshërë, grurë, qumësht e pluhur çokollate.

Ushqimet që duhen evituar:

Drekat dhe darkat e rënda; nëse në darkë e teprojmë edhe mëlçia rëndohet duke krijuar fryrje të barkut, gazra dhe ngacmueshmëri. Ndërsa një darkë e lehtë na ushqen mirë dhe na qetëson.

Fitoterapia:

Janë të shumta bimët qetësuese: bliri, lule blete, kamomili, lule murrizi. 

Nga Redaksia.B 25.06.2018 08:53
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.