Partitë zvicerane shtyhen: Cili nivel i njohjes së gjuhës nevojitet për Vizën C

Nga Redaksia 21.03.2018 08:37

Sipas Këshillit Federal, të huajt për të fituar Vizën C)duhet ta dëshmojnë njohjen e njërës nga gjuhët e vendit: me gojë së paku në nivelin A2 ndërsa me shkrim, së paku A1. Partitë kanë qëndirme të ndryshme.

Në Parlamentin e Zvicrës është duke u zhvilluar debat lidhur me kriteret e njohjes së gjuhës së vendit nga të huajt, si kusht për t`u konsideruar si të integruar, gjegjësisht për të fituar lejen e qëndrimit (B dhe C) këtu, shkruan SDA.

Sipas SVP-së, dëshmirë e certifikuara për njohjen e gjuhës shpeshherë janë të pamjaftueshme ose të papërshtatshme, transmeton albinfo.ch. Ajo kërkon më shumë dëshmi të njohjes së gjuhës nga jeta praktike në këtë drejtim. Kështu, në qëndrimin e saj lidhur me konsultat për përshtatjen e rregullores mbi lejimin, qëndrimin dhe punën e të huajve në Zvicër si dhe rregullores mbi integrimin e të huajve, SVP shkruan se mendamentet janë të pakuptueshme dhe kundërproduktive.

Ndërkaq, të gjitha partitë tjera kontestojnë para së gjithash nivelet e parashiluara formale të njohjes së gjuhës, që paraqiten si kusht për statusin e qëndrimit.

Sipas propozimit të Këshillit Federal, të huajt për të fituar lejen e qëndrimit të përhershëm në Zvicër (Viza C) duhet ta dëshmojnë njohjen e njërës nga gjuhët e vendit, transmeton albinfo.ch. Niveli i njohjes së gjuhës me gojë duhet të jetë së paku A2 ndërsa me shkrim, së paku A1. Bëhet fjalë për referencën evropiane të pranuar mbi nivelet e njohjes së gjuhëve.

Për FDP-në dhe Federatën Zvicerane të Tregtisë (SGV) niveli i kërkuar i njohjes së gjuhës duhet të jetë më i lartë ndërsa edhe CVP shpreh dilemën nëse ky nivel është më i ulët se duhet.

Nevojë për përshtatje sa i përket kriterit të gjuhës sheh edhe SP. Por ajo këtë e sheh në aspektin pozitiv: që në rast se një i huaj dëshmon integrim të sukseshëm ai të shpërblehet me dhënien para kohe të Vizës C, përcjell albinfo.ch. Për të ndodhur kjo, sipas SP-së duhet që i huaji të dëshmojë nivelin A2 të njohjes së gjuhës me gojë, në vend se B2 siç është e rregulluar tash.

 

Nga Redaksia 21.03.2018 08:37
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.