Bushati i kërkon Greqisë njohjen e pavarësisë së Kosovës

Nga Redaksia 04.02.2018 14:13

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, në një intervistë për televizionin grek “Antena”, pak ditë pas takimit të mbajtur në Korçë me homologun e tij grek, Nikos Kotzias, ka zbuluar se ka studiuar në Greqi dhe më konkretisht në Athinë dhe për shtetin fqinj shprehet se ka kujtime të mira.

Bushati ka kërkuar me këtë rast edhe njohjen e pavarësisë së Kosovës nga shteti grek.

“Ne do të mirëprisnim dhe kërkojmë njohjen nga Greqia të Kosovës si shtet, sepse ne do ta shihnim këtë si një hap në drejtimin e duhur dhe si një investim për stabilitetin e rajonit tonë”, u shpreh Bushati, transmeton NOA.

Tutje, ai ka folur edhe për marrëdhëniet mes shtetit shqiptar dhe Greqisë, sikurse edhe raportin me Turqinë.

“Kam miq të mirë në Greqi jo vetëm në politikë, por edhe në shoqërinë civile dhe akademike. Nuk kam studiuar në Turqi, por them se kemi gjithashtu marrëdhënie të mira dhe strategjike me Turqinë”, deklaroi ai.

Ai është pyetur edhe për debatet lidhur me emrin e Maqedonisë, mes Athinës dhe Shkupit, ku inkurajoi që të dyja palët të gjejnë zgjidhje për emrin.

Sipas tij, të dy vendet do të përfitojnë nga zgjidhja me kompromis në këtë drejtim dhe mendoj të njëjtën gjë për të gjithë rajonin.

 

 

Nga Redaksia 04.02.2018 14:13
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.