Zvicra, me 64 aeroplanë specialë ka dëbuar 287 azilkërkues

Nga Redaksia 07.01.2018 17:36

Për realizimin e të gjitha dëbimeve me aeroplanë specialë shteti ka paguar 3.7 milionë franga

Autoritetet zvicerane gjatë vitit të kaluar kanë deportuar me detyrim, në aeroplanë specialë 287 azilkërkues të cilët e kanë pasur vendimin për lëshim të Zvicrës por që kanë refuzuar të ikin.

Kështu shkruan gazeta “NZZ am Sonntag” në botimin e sotëm, duke iu referuar informacioneve nga Sekretariati Shtetëror për Migracion (SEM).

Për realizimin e këtyre dëbimeve të dhunshme në shtete të ndryshme të Evropës, Azisë dhe Afrikës, janë nevojitur gjithsej 64 aeroplanë, transmeton albinfo.ch. Ndërkaq, çmimi që është paguar për të gjitha dëbimet me aeroplanë specialë ka qenë 3.7 milionë franga.

17 nga këto fluturime janë ndërmarrë në bashkëveprim me Bashkimin Evropian.

Një vit më parë, në vitin 2016, në po këtë mënyrë ishin dëbuar 345 azilkërkues me azil të refuzuar. Ata ishin bartur me 67 aeroplanë specialë ndërsa e gjithë kjo shtetit i kishte kushtuar 3.8 milionë franga.

 

Nga Redaksia 07.01.2018 17:36
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.