Shqiptarët zbehtë në diskutimin për ligjin këshillit nacional për pakica në Bujanoc

Nga Redaksia 05.12.2017 14:47

Në shtëpinë e kulturës në Bujanoc u mbajt diskutim i hapur me qytetarë lidhur me propozimet për ndryshimin e ligjit për këshillat nacionale të pakicave, organizuar nga Ministria e Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale e mbështetur nga OSBE.

Sekretari pranë kësaj ministrie,  Ivan Boshnjak theksoi rëndësinë e ndryshimit dhe përshtatjes dhe se është një mundësi e mirë që të punohet së bashku me pakicat rreth përpilimit të ligjeve si dhe të plotësohen standardet e nevojshme që ka shteti i Serbisë karshi Bashkimit Evropian.

Gjatë këtij debate u diskutua mbi ligjet dhe të drejtat e pakicave n֝ë Serbi si parakusht i Bashkimit Evropian për tu anëtarësuar edhe Serbia.

Koordinatori i zyrës së OSBE-së në Bujanoc,  Giacomo Bosisio gjatë fjalimit të tij tha se se këto lloj debate do të ndihmojnë qytetarët rreth përpilimit të ligjeve të cilët do ti zbatojnë pakicat të cilat jetojnë në Serbi.

Përfaqësues të jetës publike gjatë këtij diskutimi dhanë disa propozime rreth mënyrës së funksionimit të këtij institucioni,  shpenzimit të buxhetit dhe mënyrës së financimit.

Nga përfaqësuesit e ministrisë si dhe ekspertë që po marrin pjesë në përpilimin e ligjit të ri të pakicave u tha se disa nga propozimet janë edhe orientimi i mjeteve të shpenzimeve nga Këshillat Nacionale të ci;at duhet të caktohet se një pjesë të buxhetet publik ti shpenzojnë për punonjësit ndërsa një pjesë tjetër për realizimin e planeve në katër fushat për të cilat ekziston Këshilli Nacional për Pakicat.

Temë e diskutimit ishin edhe propozimet rreth kompetencave dhe organizimit të fushave në të cilat punon institucioni më i larët i një pakice në Serbi.

Vlen të theksohet se ishte një numër i vogël i pjesëmarrësve shqiptar në këtë diskutim ndërsa nga spektri politik nuk kishte të pranishëm/Titulli.com/

Nga Redaksia 05.12.2017 14:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.