Komuna e Bujanocit zvogëlon numrin e punëtorëve, vullnetar e disa të detyruar

Nga Redaksia 01.12.2017 13:56

Kuvendi komunal i komunës së Bujanocit ka aprovuar propozim vendimin mbi zvogëlimin e numrit të punëtorëve në administratën komunale dhe ndërmarrjet publike.

Këto vendim shkaktoi polemika të ashpra mes pozitës dhe opozitës në qeverisjen lokale ndërsa kryetari i komunës, Shaip Kamberi tha se ka adresuar disa kërkesa në qeverinë e Serbisë që të tërhiqet ky vendim por janë kushte që duhet harmonizuar me ligjet e Bashkimit Evropian.

“Kam kërkuar nga kryeministrja  Ana Bernabiq për rritjen e numrit të punëtorëve në disa sektor e sidomos kam kërkuar inspektor të profileve të ndryshme premtimet kanë qenë që të realizohen të paktën gjysma e tyre mirëpo si gjithmonë as një përgjigje nuk është marrë”, u shpreh Kamberi, shkruan Titulli.com.

Kryetari i partisë opozitare shqiptare, Nagi Arifi është shprehur se qeverisja lokale u dashtë të punojë më shumë që të mos zvogëlohet numri i punëtorëve.

Nëse vendimi për zvogëlimin e punëtorëve nuk do të merrej nga kuvendi komunal atëherë sipas Shaip Kamberit do të pasojnë sanksionet e qeverisë ndaj qeverisjes komunale.

Sipas vendimit të ri të aprovuar nga shumica e këshilltarëve komunal numri maksimal i punëtorëve në administratë dhe ndërmarrje publike do të  jetë 467 punëtorë, raporton Titulli.com.

Në bazë të këtij vendimi administrata komunale do të ketë 165 punëtorë,ndërmarrja publike “Komunalia”  166 punëtorë, Qendra Sportive “Rinia” 18 punëtor, Enti parashkollor “Gëzimi ynë” 82 punëtorë, shtëpia e Kulturës 16, biblioteka 14 dhe qendra turistike 6 punëtorë.

Për tepricën e punëtorëve, administrata komunale e komunës së Bujanocit 17 punëtorëve i ka ofruar program social me kompensim nga komuna, 27 janë afër pensionit dhe të tjerët janë të obliguar nga ligji t’i pranojnë këto oferta./Titulli.com/

Nga Redaksia 01.12.2017 13:56
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.