Çamçakëzët pa sheqer janë të dëmshëm

Nga Redaksia 09.11.2017 08:06

Ksitol dhe sorbitol në gomat përtypëse pa sheqer zvogëlojnë sasinë e baktereve në gojë dhe zvogëlojnë rrezikun nga kariesi, por njëkohësisht rrisin acidet dhe gërryejnë smaltin.

Gomat përtypëse apo çamçakëzët pa sheqer shkaktojnë erozion të shtresës së sipërme të dhëmbëve, zbulon studimi i Universiteteve Boston, Helsinki dhe Nevada.

Përbërja e shpeshtë e çamçakëzëve përtypëse janë ksitoli dhe sorbitoli që shërbejnë për zvogëlimin e numrit të baktereve në gojë por ato rrisin edhe aciditetin që gërryen smaltin e dhëmbëve, theksojnë shkencëtarët.

Për këtë arsye nuk i rekomandojnë si alternativë të sigurt për ata me sheqer të cilët mund të shkaktojnë diabet dhe probleme me tretje, shpjegojnë shkencëtarët.

Përveç kësaj, gomat përtypëse pa sheqer nuk janë pa kalori.

Shpesh theksohen dobitë e produkteve të cilat nuk përmbajnë sheqer, por ato kanë edhe rrezikun e fshehur.

Nuk duhet të merrni më shumë se një gomë përtypëse në ditë, bën të ditur revista britanike “British Dental Journal”.

Cili është dallimi në kalori ndërmjet çamçakëzit me sheqer dhe pa të? Çamçakëzët që përmbajnë sheqer kanë pesë kalori më tepër.

 

Nga Redaksia 09.11.2017 08:06
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.