10 Fakte interesante për Londrën

Nga Redaksia 23.03.2017 10:58

Londra është kryeqyteti i Anglisë dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Është njëri prej qyteteve më të vizituara në botë, duke tërhequr miliona vizitorë çdo vit.
Londra ka një histori të pasur dhe disa fakte e dëshmojnë këtë.
faktoman sjell më poshtë 10 faktet më interesante historike për Londrën të cilat nuk i keni ditur:

1. Më shumë se 300 gjuhë fliten në Londër.

2. Londra është qyteti i kafes së parë Hard Rock Caffe. Po ashtu Londra është qyteti i rrugës Abbey, ku ka qenë studioja ju janë regjistruar shumë nga këngët e grupit The Beatles.

3. Galeria kombëtare e portreteve, është themeluar në vitin 1856. Në këtë galeri ka koleksione të portreteve dhe piktura të njerëzve kryesor të historisë së Britanisë.

4. Londra është një qytet i rëndësishëm për mediat dhe ka qenë shtëpie e shumë figurave të rëndësishme historike si Charile Chapilin dhe Alfred Hitchcock.

5. Shkolla e Biznesit e Londrës konsiderohet si njëra nga shkollat më të shquara të biznesit në botë. Në vitin 2010 “Financial Times” e ka listuar këtë shkollë si më të mirën në botë.

6. Që prej se Londrën e vizitojnë për çdo vit rreth 15 milionë njerëz, e bën këtë qytet, qytetin më të vizituar në Evropë, në vendin e dytë është Parisi.

7. Në vitin 2014, recvizta FDI Magazine e zgjodhi Londrën si qytetin evropian të së ardhmes.

8. Kopshti zoologjik shkencor më i vjetri në botë është në Londër.

9. Në matjet e vitit 2014, ka dalë se në Londër jetojnë 72 miliarderë. Ky numër e bën Londrën, qytetin ku jetojnë më së shumti miliarderë.

10. Nga viti 1831 deri 1925, Londra ishte qyteti më i madh në botë. Ajo ishte e mbipopulluar, por në vitin 1848 shpërtheu epidemia e kolerës e cila mori jetën e mbi 14 mijë njerëzve.

Nga Redaksia 23.03.2017 10:58
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.