Emigranti shqiptar, i cili synon të bëhet kryetar Bashkie në Itali

Nga Redaksia 31.12.2016 20:26

Krahasuar me kandidatët e tjerë në garën paraprake, shqiptari Gentian Alimadhi duket me i favorizuar, jo vetëm nga komuniteti shqiptar në Parma, që numëron rreth 8000 persona, por edhe shumë qytetarë italianë

Një emigrant shqiptar dëshiron të bëhet kryetar i një Bashkie në Itali, më saktësisht në Parma. Gazeta italiane “La Reppublica” i ka kushtuar një artikull të gjatë shqiptarit, Gentian Alimadhi (44) i cili synon të bëhet kryetar bashkie në qytetin e Parmës në Itali, përcjell albinfo.ch.

Alimadhi është kandidat në zgjedhjet paraprake brenda qendrës së majtë, me synim për të dalë kandidat në zgjedhjet komunale të vitit të ardhshëm. 44-vjeçari i lindur në Fier është qytetar italian prej 6 vitesh, i martuar, baba i dy fëmijëve, me profesion avokat, ndërsa si shumë shqiptarë ka mbërritur si emigrant klandestin me anije në Itali.

“I lindur në Fier të Shqipërisë, Gentiani jeton në Parma prej 24 vitesh dhe si shumë shqiptarë shkoi në Itali me një nga anijet që zbarkuan në Puglia në vitin 1993. Aty është diplomuar më pas si avokat si dhe ka pasur eksperiencat e tij të para profesionale. Që nga viti 2010-të, ai gëzon edhe shtetësinë italiane”, shkruan e përditshmja italiane “Reppublica”.

Vitet e tij të para në Itali, siç thotë gazeta italiane ishin mjaft të vështira. “Ditën punonte në fabrikë, ndërsa natën studionte për t’u diplomuar si avokat”.

Krahasuar me kandidatët e tjerë në garën paraprake, shqiptari Gentian Alimadhi duket me i favorizuar, jo vetëm nga komuniteti shqiptar në Parma, që numëron rreth 8000 persona, por edhe shumë qytetarë italianë.

 

Nga Redaksia 31.12.2016 20:26
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.