Kthehu ...

Kërkimi për "galeria"

New York: U shënua 15-vjetori i themelimit të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë, kryetari nga Lugina Adnan Memeti gjuha shqipe që frymon bukur

👤Redaksia 🕔08:36 18.11.2016

Presidenti i Nderit, dhe themeluesi i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë, Dr. Gjekë Marinaj, ndau çmimet dhe çmimin e krijuar prej tij “Gjenima” të cilin ai ia dhurojë Dalan Luzajt.

Lexo Artikullin e plotë

Prej sot festivali dyditor i filmit në Tetovë

👤Redaksia 🕔10:21 04.10.2016

Prej sot deri të shtunën do të mbahet edicioni i pestë i Festivalit të pestë ndërkombëtar i filmit në organizim të TIFF Oda nga Tetova, informoi në konferencën për shtyp, kryetari i festivalit Sabedin Selmani.

Lexo Artikullin e plotë

Shpend Salihu përmbush ëndrrën e tij duke hapur galerinë e fotografisë në Cyrih

👤Redaksia 🕔15:08 02.10.2016

Do t’i bëj bashkë edhe artistët e njohur, edhe ata të vegjël e të panjohur që nuk kanë pasur mundësi të depërtojnë në botën e artit“, tha i entuziazmuar në hapje Shpend Salihu

Lexo Artikullin e plotë

Grafikat e Adem Dërmakut, pjesë e ekspozitës prestigjioze MAD, në Paris

👤Redaksia 🕔12:38 01.10.2016

Multiple Art Days Paris (MAD) bën pjesë në mesin e organizimeve më të mëdha të kësaj natyre në Evropë. Janë 70 galeri dhe edicione që ekspozojnë thesarin e tyre artistik nëpër pavijone të veçanta në këtë panair - ekspozitë që zgjat tri dit

Lexo Artikullin e plotë

Ja sa ka shpenzuar Barcelona në 4 blerje

👤Redaksia 🕔11:31 23.07.2016

Barcelona ka qenë mjaft aktive gjatë merkatos së verës duke bërë 4 transferime. Katalanasit kanë bërë një mini revolucion duke blerë lojtarë të rinj dhe me mjaft eksperiencë.

Lexo Artikullin e plotë

Kështu dukej Teuta Krasniqi në vitin 1999 (Foto)

👤Redaksia 🕔10:46 02.03.2016

Galeria e Eliza Hoxhës së fundmi ka zbuluar disa fotografi shumë interesante të fytyrave tona publike.

Lexo Artikullin e plotë

Nicolas Cage rikthen skeletin e dinozaurit të vjedhur në Mongoli

👤Redaksia 🕔15:34 22.12.2015

Aktori Nicolas Cage është pajtuar që ta rikthej skeletin e një dinozauri të rrallë Qeverisë mongoleze, raporton BBC.

Lexo Artikullin e plotë

Vidhen dy vepra arti të Andy Warholit (Foto)

👤Redaksia 🕔17:40 19.12.2015

Dy grafika digjitale të artistit amerikan Andy Warhol, dhe një e Otto Piene, janë vjedhur në Nurnberg.

Lexo Artikullin e plotë

Ekspozitë e tre artistëve shqiptarë në galerinë Mytoro në Hamburg

👤Redaksia 🕔08:24 01.12.2015

"Personal Archives" titullohet ekspozita me punime të artistëve: Reshat Ameti, Nafi Jashari dhe Xhelil Rufati që hapet në galerinë e artistit shqiptar Mentor Ejupi.

Lexo Artikullin e plotë

Kolonia “Pa Kufi” filloi edicionin e dytë në Preshevë

👤Redaksia 🕔21:07 10.09.2015

Ka filluar sot Kolonia artistike “Pa Kufi” në Luginë të Preshevës, e cila do të mbahet deri të dielën, më 13 shtator 2015, e ku marrin pjesë njëzet artistë nga trojet shqiptare, si Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi si dhe Diaspora.

Lexo Artikullin e plotë

Microsoft sjell aplikacion për dizajn në Windows 10

👤Redaksia 🕔15:55 06.08.2015

Microsoft ka treguar se tani për Windows 10 do të jetë edhe një aplikacion i ri për dizajn i quajtur Sway.

Lexo Artikullin e plotë

Ekspozitë e Destan Gashit në Vjenë

👤Redaksia 🕔15:24 24.06.2015

Nga data 11 qershor deri më 31 gusht 2015, Destan Gashi ekspozon 8 vepra nga mermeri në galerinë Wohlleb, në qendër të Vjenës.

Lexo Artikullin e plotë

Muzeu i Berlinit ekspozon 115 piktura të Edi Ramës

👤Redaksia 🕔20:08 26.04.2015

Edi Rama po zhvillon një vizitë disa ditore në Gjermani. Ai është takuar me kryeministrin e landit Baden-Vurtenberg, Uinfried Kretscham. Ata janë zotuar për t’u angazhuar për thellimin e bashkëpunimit të dy qeverie në sferën ekonomike.

Lexo Artikullin e plotë

“Pa kufi” në Luginë, artistët përmbyllën koloninë e tyre, merr pjesë edhe ministri Makolli (foto)

👤Redaksia 🕔21:51 22.08.2014

Artistët nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia, në Preshevë kanë promovuar veprat dhe aftësitë e tyre artistike me qëllim të përfshirjes së artit në përditshmërinë e shoqërisë shqiptare të Luginës si dhe integrimin e tyre me pjesën tjetër të kombit.

Lexo Artikullin e plotë

Lugina nikoqire e artistëve shqiptarë nga Ballkani

👤Redaksia 🕔17:21 14.08.2014

Bujanoci e Presheva do të jenë nikoqirë të kolonisë artistike “Pa kufi” me artistë nga trevat shqiptare të vendeve të rajonit.

Lexo Artikullin e plotë

Ali Pashë Tepelena, shqiptari që frymëzon letërsi

👤Redaksia 🕔14:43 29.06.2014

Ajo quhej Karla. Kontesha që ndante jetën e vetme në Pallatin d’Aspi, prej vitesh fshihte përtej perdeve të atllasta të dhomës së gjumit një pikturë. Burrat që flinin në shtratin e saj, nuk mund ta mendonin shqetësimin që ajo ndiente, sa herë vështrimi i tyre prekte perdet. Teksa qirinjtë ndriçonin dhomën e errët, kur ajo ishte vetëm Karla mendonte.

Lexo Artikullin e plotë