Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

5 kërcënimet e mëdha ndaj njerëzimit

👤Redaksia 🕔11:29 24.07.2014

Në valën e krizës aktuale me të cilën po përballet njerëzimi, ndoshta kemi harruar brezat e shumtë, që shpresojmë të vijnë. Jo ata që do vijnë 200 vjet nga sot, por pas 1000 ose 10000 vjetësh. Po përdorim fjalën “shpresojmë”, pasi sot përballemi me risqe – madje, ekzistenciale – që e kërcënojnë me zhdukje njerëzimin. Këto risqe nuk janë thjesht katastrofa të mëdha, por të një natyre që mund t’i japin fund historisë.

Lexo Artikullin e plotë

BMW kthen makinat e seria-3 të prodhuara 1999-2006, janë me defekt

👤Redaksia 🕔16:03 17.07.2014

BMW është duke i thirrur 1.6 milion makina të serisë-3 globalisht, për të zëvendësuar airbag-ët nga ana e pasagjerëve, që ishin të prodhuar nga kompania Takata, sepse kanë zbuluar se kur të hapet airbagu mund të lëndojë pasagjerët.

Lexo Artikullin e plotë

Zgjidhet problemi i baterisë së iPhone 6

👤Redaksia 🕔15:59 17.07.2014

Është folur shumë në internet për gjeneratën e ardhshme të iPhone-ve ku pritet që Apple ta prezantojë në muajin shtator.

Lexo Artikullin e plotë

Hapni llogari në Google+ me emër tjetër

👤Redaksia 🕔15:55 17.07.2014

Kur Google prezantoi aplikacionin Google+, u kërkoi përdoruesve që të regjistroheshin me emrin e tyre të vërtetë.

Lexo Artikullin e plotë

Blackberry Passport nuk shfaq probleme në paraqitjen e aplikacioneve

👤Redaksia 🕔15:52 17.07.2014

Kompania Blackberry muajin e kaluar prezantoi dy telefonët e rinj që do të hidhte së shpejti në treg.

Lexo Artikullin e plotë

NASA: Njerëzit do provojnë se nuk janë vetëm në univers brenda 20 viteve

👤Redaksia 🕔21:03 16.07.2014

NASA parashikon se 100 milion botët që janë në galaksinë Rruga e Qumështit mund të përmbajnë jetë aliene dhe shkencëtarët e programit hapësinor vlerësojnë se njerëzit do të jenë në gjendje të zbulojnë banorët e tjerë të universit brenda dy dekadave.

Lexo Artikullin e plotë

Apple, iOS 7 në 90 për qind të pajisjeve mobile

👤Redaksia 🕔15:04 15.07.2014

Apple është duke u bërë gati ta lansojë versionin e ri të sistemit të saj operativ, iOS 8, për të cilin është thënë se do të lëshohet në vjeshtë, ndërsa në ndërkohë Apple i ka dhënë disa detaje edhe për fragmentimin e versionit aktual të sistemit të saj operativ, iOS 7.

Lexo Artikullin e plotë

Nokia Lumia 520 aktivizohet 12 milionë herë

👤Redaksia 🕔15:00 15.07.2014

Microsoft ka dhënë disa detaje për shitjen e njërit prej modeleve të telefonave të linjës Lumia Windows Phone, përkatësisht modelit Nokia Lumia 520, për të cilin ka treguar se sa i famshëm ka qenë ndër përdorues, dhe në sa njësi ka arritur të shitet.

Lexo Artikullin e plotë

Play Store, së shpejti me ndryshime madhore

👤Redaksia 🕔14:55 15.07.2014

Përgjegjësit e sistemit Android kanë nxjerrë në internet pamje nga përditësimi i ardhshëm madhor, i cili do t`i bëhet dyqanit online Play Store.

Lexo Artikullin e plotë

Microsoft largon shumë punëtorë nga puna?

👤Redaksia 🕔14:50 15.07.2014

Ishte viti 2009 kur Microsoft për herën e fundit bëri shkurtime të mëdha të vendeve të punës, përkatësisht largoi 5,800 njerëz prej vendeve të tyre të punës në atë kohë, dhe tani duket se kompania e madhe amerikane ka plane të njëjta.

Lexo Artikullin e plotë

Shkencëtarët nuk ia kanë idenë se si formohen planetët: Zbulimi i planetëve të rinj i ka lënë të hutuar

👤Redaksia 🕔17:43 06.07.2014

Për disa dekada astronomët ishin shumë të sigurt se e dinin se si formohen planetët.

Lexo Artikullin e plotë

Brenda Tokës, ndoshta edhe një Tokë?

👤Redaksia 🕔22:19 02.07.2014

Ekipi i shkencëtarëve të Harwardit ndoshta ka gjetur shenja për ekzistimin e një pjesë të vjetër të Tokës brenda mbështjellëses së planetit, shkruan themindunleashed.org

Lexo Artikullin e plotë

NASA kryen teste të uljes në Mars

👤Redaksia 🕔16:16 01.07.2014

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, deklaroi se një eksperiment për testimin e teknologjisë për uljet e ardhshme në Mars ishte në pjesën më të madhe i suksesshëm.

Lexo Artikullin e plotë

Samsung prezanton edhe S5 Mini

👤Redaksia 🕔16:05 01.07.2014

Samsung e ka zbuluar modelin e ri dhe më të vogël të telefonit të saj kryesor, përkatësisht modelin Galaxy S5 Mini.

Lexo Artikullin e plotë

Apple lëshon iOS 7.1.2

👤Redaksia 🕔15:58 01.07.2014

Apple e ka lëshuar përditësimin e ri të sistemit të saj operativ, përkatësisht versionin iOS 7.1.2 për iPhone, iPad dhe iPod Touch.

Lexo Artikullin e plotë

Dizajneri kosovar me super-koncept për Apple iWatch

👤Redaksia 🕔15:56 01.07.2014

Sa herë që Apple bëhet gati për lansimin e një produkti të ri, çoftë modelin e ri të iPhone, iPad apo një pajisje tjetër atraktive, atëherë zhvilluesit e aplikacioneve mobile dhe dizajnerët nga mbarë bota aktivizohen dhe bëjnë koncepte të dizajnit dhe funksioneve të mundshme që do t’i ketë pajisja e re e gjigantit amerikan, Apple.

Lexo Artikullin e plotë