Kthehu ...

Shkencë & Teknologji

Kur njeriu vdes, çfarë bëhet me llogaritë e tij në rrjetet sociale?!

👤Redaksia 🕔09:35 18.08.2018

Vdekja e një personi të dashur ka qenë gjithnjë një moment i vështirë, por me rritjen e internetit dhe platformave të mediave sociale, familjet tani duhet të përballen edhe me rregullat ndonjëherë të ndërlikuara të pas-jetës dixhitale

Lexo Artikullin e plotë

G-Power Mercedes-AMG C 63 S me 600 kuajfuqi

👤Redaksia 🕔13:57 23.07.2018

Një tjetër model i Mercedes-AMG i cili ka kaluar nëpër duart e kompanisë së njohur gjermane G-Power, është ky C 63 S (W205).

Lexo Artikullin e plotë

Samsung sjell opsionin 480fps për kamerën e Galaxy S9 dhe S9 Plus

👤Redaksia 🕔12:02 23.07.2018

480fps zëvendëson 960fps në modalitetin “Manual” dhe ofron dyfishin e kohës së regjistrimit.

Lexo Artikullin e plotë

Facebook kalon nga interneti përmes dronëve në internet satelitor

👤Redaksia 🕔12:00 23.07.2018

Një strategji të ngjashme ka ndjekur edhe Google me mbylljen e Projektit Loon.

Lexo Artikullin e plotë

Së bashku me Note 9, Samsung do të prezantojë një karikues wireless 2n1

👤Redaksia 🕔11:58 23.07.2018

Kjo pajisje ka edhe teknologjinë e karikimit të shpejtë, një domosdoshmëri për baterinë 4,000 mAh të përfolur të Note 9-ës.

Lexo Artikullin e plotë

5 mënyrat me të cilat teknologjia digjitale po ndryshon fëmijërinë

👤Redaksia 🕔09:04 23.07.2018

Janë të shumta kritikat që vijnë në drejtim të mënyrës sesi smartfonët po ndikojnë në zhvillimin e fëmijëve. Madje kur edhe veteranët e teknologjisë si themeluesi i Napster, Sean Parker, bashkohen me zërin e kritikave, atëherë qartazi duket se do të vijnë ndryshime.

Lexo Artikullin e plotë

Cila teknologji e mbushjes së shpejtë është më e shpejta

👤Redaksia 🕔09:02 23.07.2018

Teknologjia e mbushjes së shpejtë nuk është fare risi ndërkohë që ne jemi duke jetuar tash një kohë të gjatë në epokën e mbushësve të shpejtë. E gjithë kjo është pasojë e jetesës me telefona të mençur dhe diktimit të kryerjes së shpejtë të detyrave dhe komunikimit në ta.

Lexo Artikullin e plotë

Këta janë gjigantët më të mëdhenj të teknologjisë në botë

👤Redaksia 🕔09:23 21.07.2018

Kompanitë e mëdha mund të gjenden pothuajse në çdo vend të botës, për shembull, kompanitë për prodhimin e veturave në masë mund të gjenden gjithandej në hartën e botës, transmeton koha.

Lexo Artikullin e plotë

Besimi në bitcoin ende nuk ka humbur

👤Redaksia.B 🕔09:12 16.07.2018

Lexo Artikullin e plotë

Bota demokratike po ecën ngadalë drejt elektrifikimit

👤Redaksia 🕔20:51 15.07.2018

Raporti i ri i Britanisë së Madhe “Rruga drejt Zeros” rekomandon që të gjitha shtëpitë e reja të pajisen me mbushës për automobila elektrikë si pjesë e planit për të lëvizur drejt zero emetimeve në mënyrë që të eliminohen automobilat dizel dhe benzinë deri në vitin 2040.

Lexo Artikullin e plotë

Dalin fotot e para të Samsung Galaxy Note 9 /FOTO

👤Redaksia 🕔10:10 12.07.2018

Për shkak të shitjeve të dobëta të S9, kompania e Koresë së Jugut preferon nisjen më herët.

Lexo Artikullin e plotë

Këta janë smartfonët më të mirë në treg që mund t’i bleni pa hargjuar shumë para (Video)

👤Redaksia 🕔09:59 12.07.2018

Sot, pothuajse secili nga ne në gjepin e tij ka një smartfon, por shpesh kur dëshirojmë të ndërrojmë telefonin tonë sepse është vjetëruar, duhet ta shikojmë gjepin mirë e mirë.

Lexo Artikullin e plotë

Apple publikoi iOS 11.4.1 dhe bllokon “aksesin” e policisë në iPhone-t tanë

👤Redaksia 🕔10:54 11.07.2018

Ky opsion është paksa konfuz. Nëse dëshironi që iPhone juaj të jetë i sigurtë, duhet ta lini të fikur opsionin në fjalë.

Lexo Artikullin e plotë

Galaxy S10 do të vijë me skaner për gishta anash kornizës

👤Redaksia 🕔10:04 09.07.2018

​SamMobile ka një reputacion të mirë kur bëhet fjalë për informacion të besueshëm rreth produkteve të gjigantit të teknologjisë, Samsung, dhe kësaj radhe kjo uebfaqe sjell informacione interesante për tre telefonat e rinj nga seria Galaxy S10.

Lexo Artikullin e plotë

​Kujdes kur shtypni, sekretet mund t’jua marrin të tjerët

👤Redaksia 🕔10:01 09.07.2018

Kriminelët mund të vjedhin fjalëkalimin tuaj dhe detajet private të bankës duke analizuar ngrohjen e mbetur të lënë nga majat e gishtave tuaj në një tastierë kompjuteri.

Lexo Artikullin e plotë

Vjedhjet e monedhave kriptografike 3 herë më të larta në 2018-ën

👤Redaksia 🕔11:24 04.07.2018

Humbjet këtë vit mund të arrijnë deri në 1.5 miliardë dollarë parashikon CipherTrace kompani e cila pritet të lançojë një softuer i cili do të ndihmojë bursa të mbrohen.

Lexo Artikullin e plotë