Kthehu ...

Diaspora

Dhoma e Kantoneve, jo dëbimit të të huajve me automatizëm nga Zvicra

👤Redaksia 🕔14:25 10.12.2014

Ajo pajtohet me dëbimin e të huajve me dosje krimi por këmbëngul që kjo të bëhet vetëm pas shqyrtimit të rasteve veç e veç

Lexo Artikullin e plotë

"Lulëzojnë" qendrat tregtare në zonat kufitare me Zvicrën

👤Redaksia 🕔08:47 09.12.2014

Në Gjermani dhe Austri përgjatë kufirit me Zvicrën janë hapur disa qendra tregtare të reja.

Lexo Artikullin e plotë

Kush e ka themeluar Zvicrën?

👤Redaksia 🕔20:14 08.12.2014

Në Skandinavi kishte uri e madhe, kështu që njerëzit u detyruan të shpërngulen. Nën udhëheqjen Switit ata vendosen në Alpe, duke mos ditur se kështu do të ndryshonë rrjedhat e historisë botërore...

Lexo Artikullin e plotë

SHKA "Dardania" (Winterthur) i kremtoi dy dekada të veprimtarisë (foto)

👤Redaksia 🕔18:50 07.12.2014

20 vjet traditë e kulturë shqipe në Zvicër. Datëlindja e 20-të e SHKA «Dardania» u festua mbrëmë në mënyrë madhështore dhe në praninë e shumë personaliteteve zvicerane dhe veprimtarëve të tjerë të dëshmuar në Zvicër e më gjerë.

Lexo Artikullin e plotë

SHKA "Dardania" (Winterthur) i kremtoi dy dekada të veprimtarisë (foto)

👤Redaksia 🕔18:49 07.12.2014

20 vjet traditë e kulturë shqipe në Zvicër. Datëlindja e 20-të e SHKA «Dardania» u festua mbrëmë në mënyrë madhështore dhe në praninë e shumë personaliteteve zvicerane dhe veprimtarëve të tjerë të dëshmuar në Zvicër e më gjerë.

Lexo Artikullin e plotë

I vihet zjarri Xhamisë Shqiptare në Zvicër (Foto)

👤Redaksia 🕔14:55 07.12.2014

Policia në Flums, St. Gallen thotë se persona të panjohur kanë hedhur dy bomba "koktej molotov" pasi kanë thyer derën prej qelqi të xhamisë. Kjo xhami vepron në kuadër të Bashkësisë Islame Shqiptare të Zvicrës.

Lexo Artikullin e plotë

Platforma Albinfo shënon katërvjetorin e aktivitetit medial në Zvicër

👤Redaksia 🕔15:38 06.12.2014

Të premten në Bernë është shënuar përvjetori i katërt i platformës albinfo.ch me ç`rast është mbajtur edhe konferenca me temën rreth kontributit të diasporës në zhvillimet në Kosovë. Mysafir special ka qenë Shpend Ahmeti, kryetar i Prishtinës

Lexo Artikullin e plotë

Axhendë e ngjeshur e Shpend Ahmetit në Zvicër

👤Redaksia 🕔23:32 05.12.2014

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti në kuadrin e vizitës në Zvicër që e ka bërë me ftesën e albinfo.ch, është pritur sot në takime zyrtare nga krerët e qytetit të Lozanës dhe të Bernës.

Lexo Artikullin e plotë

Ministri Makolli uron albinfo.ch në përvjetorin e saj

👤Redaksia 🕔23:17 05.12.2014

Më lejoni që në emrin tim dhe në emër të Ministrisë së Diasporës t'ju uroj katdr (4) vjetorin e themelimit të platformës Albinfo.ch. Kontributi Juaj ka qenë dhe vazhdon të jetë tejet i madh, në informimin e saktë dhe nd kohë, jo vetëm të mërgatës shqiptare nd Zvicër, por të gjithë shqiptarëve kudo që janë.

Lexo Artikullin e plotë

"Shqiptarët e mirë", në një film dhe në debat me zviceranët

👤Redaksia 🕔15:31 04.12.2014

Në debatet publike ata shpesh vihen në lidhje me kriminalitetin, abuzimin e ndihmave sociale, islamizimin... Por, çfarë ka të vërtetë në këto akuza?

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Qeveria e vendit dhe BE-ja, të kënaqur me refuzimin e Ecopop-it

👤Redaksia 🕔14:38 01.12.2014

BE në këtë rezultat e sheh të vërtetuar qëndrimin e vet sipas të cilit kufizimi i lëvizjes së lirë dëmton ekonominë

Lexo Artikullin e plotë

Zviceranët kundërshtojnë kufizimin e imigracionit

👤Redaksia 🕔14:52 30.11.2014

Votuesit në Zvicër kanë hedhur poshtë propozimin për kufizimin e imigracionit në jo më shumë se 0.2 për qind të popullsisë.

Lexo Artikullin e plotë

Ministrat e vendeve gjermanishtfolëse flasin për gjermanishten

👤Redaksia 🕔10:14 30.11.2014

Buxheti për aktivitetet gjuhësore dhe kulturore të instituteve „Goethe" vitin e ardhshëm do të rritet në 215 milionë euro, një plus prej 18 milionësh

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Gratë, me kuotë 30% në stafet e ndërmarrjeve

👤Redaksia 🕔16:09 29.11.2014

Këshilli Federal i Zvicrës planifikon që në të ardhmen të gjitha ndërmarrjet e mëdha (që janë pjesë e bursave) të detyrohen ta respektojnë kuotën gjinore. Sipas kësaj, në stafin menaxherial dhe në udhëheqjen administrative të kompanive, femrat (por edhe meshkujt) duhet të marrin pjesë me së paku 30 për qind.

Lexo Artikullin e plotë

Studentët shqiptarë të Zvicrës, kuqezi për Festën e Flamurit

👤Redaksia 🕔14:55 28.11.2014

Të mbledhur nga e gjithë Zvicra, studentët shqiptarë kanë festuar Ditën e Flamurit dhe Pavarësinë e Shqipërisë në „Rinora 4“, diskotekë e njohur në Rümlang të Cyrihut

Lexo Artikullin e plotë

​Drejtori i shkollës në Luksemburg: Nuk ia dorëzojmë policisë nxënësen shqiptare

👤Redaksia 🕔22:06 27.11.2014

"Nuk vjen në konsiderim që ne t`i dorëzojmë nxënësit duke i nxjerrë para shkollës që ata pastaj të dëbohen. Kjo është kundër parimeve etike dhe na kujton kohëra të këqija"

Lexo Artikullin e plotë