Kosova do të marrë Luginën e Preshevës? Çfarë deklaron Ivica Daçiç

Nga Redaksia 07.08.2018 12:52

Hulumtuesi i lartë në Institutin Demokratik të Kosovës (KDI), Artan Murati, ka thënë se dërgimi i Statutit të Asociacionit të komunave serbe direkt në Bruksel, pa u shqyrtuar fare në Prishtinë, e vë Kosovën pothuajse para aktit të kryer.

“Nuk është sekret se pengesa kryesore për arritjen e një marrëveshje është vendosmëria e Prishtinës për të arritur qëllimet maksimale në bisedime. Ata nuk duan një kompromis, por ne njohim pavarësinë (e Kosovës), por gjithashtu të mund të marrin edhe Preshevën dhe Bujanocin”, tha Daçiç për RTS.

Madje Daçiç ka përmendur edhe termin “Kosovë Lindore” dhe ka bërë thirrje që Serbia të jetë realiste në marrëdhënie ndërkombëtare e të lërë anash mitet.

Ministri i Jashtëm serb u shpreh me ironi se nëse ndodh kështu, atëherë “kur do të vijë koha që Urosevaci, Gjakova dhe Kaçaniku të mund të kenë shumicën e popullatës serbe”.

Ai ka shtuar se personalisht e mendon se ndarja është realisht zgjidhja.

Nga Redaksia 07.08.2018 12:52
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.