Ushqimet më të mira për ta parandaluar sulmin e zemrës

Nga Redaksia.B 12.06.2018 09:00

Sulmet e zemrës ndodhin papritmas, ndërkaq simptomat përfshijnë dhimbje gjoksi, probleme me frymëmarrje, ndjenja ligështie, etj.

Ndonëse thirrja e menjëhershme e ambulancës është gjëja e duhur gjatë atyre momenteve, është gjithashtu e rëndësishme që të punoni drejt parandalimit të këtij fenomeni, transmeton Telegrafi.

Një studim i ri, i publikuar gjatë javës së kaluar, ka zbuluar se konsumimi i proteinave bimore mund të jetë mënyra më e mirë për ta shmangur sëmundjen.

Konsumimi i këtyre proteinave ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve koronare të zemrës – faktor rreziku për sulmet e zemrës.

Burime të mira të proteinave bimore janë quinoa dhe fasulet me emrin latin Cicer Arietinum.

Studimi është prezantuar në takimin ‘Nutrition 2018’ në Boston të Amerikës. 

Nga Redaksia.B 12.06.2018 09:00
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.