362 herë ka më shumë mikrobe në peshat e fitnesit sesa në guacën e tualetit

Nga Redaksia.B 16.05.2018 11:01

Hulumtuesit kanë marrë mostrat e mikrobeve nga pajisjet e fitnesit të tri palestrave dhe ka zbuluar se, mesatarisht, shiritat vrapues (treadmill), pajisjet e çiklizmit dhe peshat e lira kanë më shumë se një milion baktere për inç katror.

Ndërkaq, guaca e tualetit zakonisht ka vetëm 3,200 baktere të tilla për inç katror.

Kjo nënkupton se peshat e fitnesit kanë 362 fish më shumë baktere sesa një guacë e tualetit.

Ndonëse jo të gjitha llojet e baktereve mund t’ju sëmurin, ekspertët tregojnë se 70% e tyre janë potencialisht të dëmshme për njerëzit.

Disa prej atyre baktereve mund të shkaktojnë pneumoni apo mund t’jua infektojnë lëkurën, sytë, veshët, etj.

Nga Redaksia.B 16.05.2018 11:01
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.