Lugina e Preshevës si pjesë e Tokave të Liruara

Nga Redaksia 21.04.2018 20:28

Pas kapitullimit të Italisë, në fillim të shtatorit e vitit 1943, u duk qartë se edhe Partia Komuniste e Jugosllavisë e kishte ndryshuar qasjen ndaj zgjidhjes së çështjes shqiptare, krahasuar me qëndrimet që kjo parti i kishte promovuar deri në këtë kohë.

Zotimet dhe premtimet se pas ngadhënjimit të revolucionit shqiptarët do të vendosnin vetë për fatin e tyre, filluan të ndryshonin dhe herë pas here, po ata që e kishin promovuar zgjidhjen e drejtë të çështjes nacionale në Jugosllavinë e Titos filluan t’i hidhnin bazat e një platforme të re politike, që do ta dominojë skenën politike të Jugosllavisë së atëhershme, madje deri në vitin 1966, ku shqiptarët do t’i identifikojë si element jo i besueshëm i shtetit të ri, si popull armik, shkruan Skënder Latifi, në pjesën e tretë të serisë Kufijtë e Luginës së Preshevës nga koha e Vilajetit të Kosovës deri në fundin e luftës së dytë botërore, botuar në numrin e sotëm të Kohës Ditore.

Prandaj periudha e paskapitullimit të Italisë, sipas një rendi të paraparë të zhvillimit të ngjarjeve në atë kohë duhej të ishte krejtësisht ndryshe. Mirëpo në Luginën e Preshevës ndodhi e kundërta. Aspirata e shqiptarëve të këtyre viseve për bashkim me Kosovën i çoi ata në një luftë të re, e cila u zhvillua në rrethana të pafavorshme për ta.

Në planin kombëtar ruajtja e vazhdimësisë së tokave shqiptare dhe shndërrimi në realitet i kësaj gjendjeje, që nga fillimi i shekullit XX e përjashtonte çdo ideologji të kohës. Në vjeshtën e vitit 1944, kur forcat e ushtrisë okupuese bullgare po tërhiqeshin nga viset shqiptare të Luginës së Preshevës, krerët e lëvizjes kombëtare shqiptare, që në fakt ishin antikomunistë, konform platformës gjithëkombëtare të Lidhjes së Dytë të Prizrenit, në viset e Anamoravës e kishin nisur mobilizimin e përgjithshëm, që lufta të shtrihej edhe në viset shqiptare, që deri më tani kishin qenë të okupuara nga Bullgaria cariste. 

 

Nga Redaksia 21.04.2018 20:28
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.