Tesla Model S vendos një rekord të ri, 1078 kilometra me një ngarkim të baterisë (Foto)

Nga RedaksiaI 08.08.2017 13:27

Një grup italian pronarësh të makinave Tesla kanë vendosur një rekord të ri duke drejtuar një Model S P100D për 1078 kilometra me një të ngarkuar të vetme të baterisë.

Rekordi i ri zëvendëson të kaluarin i cili ishte 901 kilometër vendosur në Qershor në Belgjikë.

Ekipi italian arriti objektivin duke përdorur teknika për ruajtjen e karburantit, në këtë rast të elektricitetit duke e nisur makinën në përdorim minimal të gazit dhe frenave.

Pas rekordit të publikuar në Qershor, shefi ekzekutiv i Tesla Elon Musk shprehej se makina mund të arrinte edhe 1,000 kilometra me një ngarkim të vetëm.

Tesla Owners Club Italia pranoi sfidën. Ata kryen testet me goma me fërkim të ulët dhe pa ajër të kondicionuar.

Pesë drejtues kryen udhëtimin i cili zgjati për 29 orë në Italinë e Jugut. Pas rekordit Elon Musk shkruante në Twitter: “Zyrtarisht e verifikuar!” /PCWorld Albanian

Nga RedaksiaI 08.08.2017 13:27
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.