Kthehu ...

Trupi dhe Shëndeti

Të mirat e ananasit

👤Redaksia 🕔14:24 17.07.2014

Veç që është një frutë e shijshme e stinës së verës, ananasi shërben edhe për një varg dobish shëndetësore.

Lexo Artikullin e plotë

Shkaku i parë i vdekjeve në botë

👤Redaksia 🕔14:22 17.07.2014

Sëmundjet kardiovaskulare mbeten në vendin e parë, ndër shkaqet e vdekshmërisë në botë, si pasojë e sulmeve kardiake dhe sëmundjeve të tjera të zemrës që çojnë drejt vdekjes.

Lexo Artikullin e plotë

Gjatë verës ne bëhemi më nervoz

👤Redaksia 🕔14:20 17.07.2014

Depresioni dhe mërzia janë më të shprehura gjatë verës dhe vjeshtës. Stina më e nxehtë e vitit mendohet shpesh se është koha kur jemi më të gëzuar dhe më të relaksuar, por një studim e vë në pikëpyetje këtë pohim. Studimi i bërë në Holandë tregon se depresioni dhe mërzia janë më të shpeshtat gjatë verës dhe në vjeshtë.

Lexo Artikullin e plotë

​Kosi i mirë për shtatzënat

👤Redaksia 🕔14:17 17.07.2014

Regjimi ushqimor është i rëndësishëm gjatë një shtatzënie. Janë të shumta ushqimet që nuk këshillohen për t’u ngrënë gjatë saj, ashtu siç studime të tjera rekomandojnë ngrënien e ushqimeve specifike.

Lexo Artikullin e plotë

Çaji i hithrës, një ilaç natyral kundër artritit

👤Redaksia 🕔13:58 15.07.2014

Hithra është një prej bimëve me efekte të shumëfishta shëruese. Por, në mesin e shumë të mirave shëndetësore, hithra është efektive edhe në luftimin e artrit (reumatizmit).

Lexo Artikullin e plotë

Ç’duhet të dini për mykun e këmbëve

👤Redaksia 🕔13:51 15.07.2014

Myku i këmbëve zakonisht hyn tek sëmundjet sezonale sidomos në atë të verës pasi lidhet direkt më shtimin e djersës.

Lexo Artikullin e plotë

Qumështi i bletës, sëmundjet që mund të kurojë

👤Redaksia 🕔13:45 15.07.2014

Qumështi i bletës është tonik, energjik, antiseptik (kundra mikrobeve), etj. Ai është mjaft pozitiv për shëndetin dhe shumë i preferuar nga meshkujt. Gjithashtu, përdoret edhe për maska bukurie.

Lexo Artikullin e plotë

Lindja e fëmijës, 5 këshilla për nënat e reja

👤Redaksia 🕔13:43 15.07.2014

Ritmi më i mirë që mund të ndiqni pas lindjes së fëmijës dhe kthimit në shtëpi bashkë me të, është ndjekja e ritmit të të sapolindurit.

Lexo Artikullin e plotë

Gjithë arsyet pse duhet të hani dardhë

👤Redaksia 🕔09:54 14.07.2014

Dardha është një prej frutave shumë të rëndësishme për organizmin tonë. Është e përbërë në masën 84% nga uji dhe në masën 16% nga proteinat, sheqeri, karbohidrate, fosfori dhe magnezi. Vitaminat kryesore që përmban kjo frutë janë A, disa të grupit B, përveç vitaminave C, D, K dhe J.

Lexo Artikullin e plotë

Si ta mbroni zemrën tuaj?

👤Redaksia 🕔09:46 14.07.2014

Në botë sa vjen e rritet numri i të rinjve me sëmundje të zemrës, përderisa shumë njerëz vdesin si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare. Ekzistojnë hapa që secili prej nesh mund t’i ndërmarrë për përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe në këtë mënyrë të parandalojë vdekjen dhe invaliditetin e parakohshëm, që vjen si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare.

Lexo Artikullin e plotë

Dy maska efikase kundër strijave

👤Redaksia 🕔15:33 06.07.2014

Pasi nënat lindin një fëmijë, në trupin e tyre gjithmonë shfaqen sprijat. Por këto viza shpesh mund t’i gjeni edhe tek femrat në moshë të re, kur kanë pësuar ndryshime drastike të peshës së trupit.

Lexo Artikullin e plotë

Disa këshilla që duhet të ndiqni para se të flini

👤Redaksia 🕔15:14 01.07.2014

Shpesh herë ndodh që të lëmë veten pas dore, dhe të mos kujdesemi për lëkurën ashtu siç duhet. Por cilat janë hapat që duhet të ndjekim përpara se të flemë gjumë.

Lexo Artikullin e plotë

Dieta ideale me shalqi

👤Redaksia 🕔15:11 01.07.2014

Përveç shalqirit, kjo dietë ju lejon të konsumoni mish pa dhjamë, produkte qumështi me përqindje të ulët yndyre, perime dhe drithëra. Regjimi nuk duhet të zgjasë më shumë se pesë ditë, gjatë këtyre ditëve ju duhet të konsumoni 5 vakte dhe të pini shumë ujë.

Lexo Artikullin e plotë

Sekreti i lënies së duhanit

👤Redaksia 🕔15:08 01.07.2014

Përgjigja e vetme për lënien e duhanit mbetet:”Vullneti i fortë”, i shoqëruar me këmbëngulje, mbështetje nga ana e familjes dhe miqve.

Lexo Artikullin e plotë

Arsyet pse kosi duhet konsumuar çdo dite!

👤Redaksia 🕔15:07 01.07.2014

Kosi është ushqimi që dietologët sugjerojnë se duhet ngrënë çdo ditë. Ka shumë vlera si dhe elementë apo ushqyes të lartë. Për më tepër, lufton gripin, mund të jetë një vakt me vetë dhe redukton kile.

Lexo Artikullin e plotë

Një mollë para buke - nëse doni të humbni peshë

👤Redaksia 🕔15:06 01.07.2014

Studimet kanë treguar që pjesëmarrësit, të cilët rregullisht hanë mollë para ushqimit dukshëm më lehtë e mbajnë peshën, por edhe dobësohen.

Lexo Artikullin e plotë