Atraktive

Anija e parë me avull e zbuluar nga amerikani

Anija e parë me avull e zbuluar nga amerikani

Më 17 gusht të vitit 1807, si sot 212 vjet më parë, shpikësi dhe inxhinieri amerikan Robert Fulton filloi udhëtimin e parë me një anije me avull midis qyteteve Albany dhe New York.  Emri i anijes ishte

19.Aug.2019 08:14
Muri i Berlini më famëkeqi në botë

Muri i Berlini më famëkeqi në botë

Ambasada e Gjermanisë në Tiranë kujton 58 vjetorin e ndërtimit të murit të Berlinit duke e konsideruar si një kurth vdekjeprurës për qindra njerëz dhe e konsideron si muri më famëkeq në

14.Aug.2019 07:19
Historia e bakllavasë

Historia e bakllavasë

Historia e bakllavës është shumë-ngjyrëshe si historia e tokave të Mesdheut dhe Lindjes së Mesme. Besohet gjerësisht, se asirianët në rreth shekullit të 8-të, ishin njerëzit e parë

12.Aug.2019 07:51
Papagalli më i madh në planetin Tokë

Papagalli më i madh në planetin Tokë

Ai jetoi rreth 20 milionë vjet më parë. Ju prezantojmë me Heracles cheapectatus papagallin, i cili ka madhësinë e një fëmije. E megjithatë askush nuk e ka fatin që ta shoh përballë, p

08.Aug.2019 08:33
Bill Gates zgjedh Malin e Zi për pushime

Bill Gates zgjedh Malin e Zi për pushime

Miliarderi amerikan dhe bashkëthemeluesi i Microsoftit, Bill Gates së bashku me familjen tash e sa ditë po shijon pushimet në brigjet e detit Adriatik. Njeriu i dytë më i pasur në botë po kalon verën n&eu

04.Aug.2019 08:53