Rinia Demokratike e Kosovës në Gjilan: Përkrahim fuqishëm interesin e rinisë së Luginës
Lugina

Rinia Demokratike e Kosovës në Gjilan: Përkrahim fuqishëm interesin e rinisë së Luginës

10.Oct.2018 06:58
0

“Lugina e shtypur”, kështu është quajtur konferenca e cila u mbajt në Bujanoc, e organizuar nga organizata zeropozitiv, në bashkëpunim me Rininë Demokratike të Kosovës, dega në Gjilan.

Erlehta Osmani kryetare e rinisë tha se RDK-ja e Gjilanit, bashkë me kryesinë e qendrës, ka takuar kryetarin e Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve, Shukri Ymerin, kryetarin e Bujanocit, Shaip Kamberin, kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare, Ragmi Mustafën si dhe të rinjtë e partive shqiptare të Luginës.

Po ashtu, kemi bërë homazhe pranë varrit të veprimtarit të shquar të Luginës, Jonuz Musliut.

“Ishte një ditë e veçantë, një ditë e cila të mbush me motiv për të vazhduar këtë rrugëtim që kemi nisur”,  shkroi Erlehta Osmani.

Ndërsa Gentian Nevzati – zëdhënës i RDK ësjhtë shprehur pas takimeve, me të rinjtë, shokët të Luginës, kemi zhvilluar një shëtitje në sheshin e Preshevës, me të rinjtë e këtij qyteti.

“Ne, rinia kudo që jemi, ndjejmë përgjegjësinë edhe të secilit institucion, për të kontribuar, për të ecur tutje çështja e interesit nacional, si të drejtat themelore të njeriut, zhvillimi ekonomik dhe mënjanimi i çdo lloj margjinalizimi”, ka thënë Nevzati.

Qytetarët e Luginës, nuk mund të jenë vetëm, përball situatave të reja në Ballkan, aq më pak ndaj sfidave që imponon Serbia ndaj tyre si në arsim, njohja e diplomave, punësimi në nivelin qendror e lokal, përfaqësimi politik dhe institucional i shqiptarëve dhe çështje tjera që rikonfirmojnë vullnetin e të gjitha shteteve për fqinjësi të mirë dhe reciprocitet.

Ne, përkrahim fuqishëm interesin e qytetarëve të Luginës, në veçanti të rinisë së Luginës dhe do të jemi gjithmonë së bashku!

Rinina Demokratike e Kosovës, dega në Gjilan.

 

Nxënësit e Luginës vizitë në Kosovë me organizimin të qeverisë
Komuna e Bujanocit fiton grantin 150 mijë euro për ndriçim publik-LED

Artikuj të ngjashëm

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration