Cili është numri i të vaksinuarëve në Serbi, 736 efekte anësore ndaj COVID-19
Lajme

Cili është numri i të vaksinuarëve në Serbi, 736 efekte anësore ndaj COVID-19

07.Apr.2021 08:39
0

Në Serbi deri tani janë regjistruar 736 reagime të padëshiruara për të gjitha vaksinat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), deklaroi përfaqësuesi i Agjencisë për Barna dhe Mjete Mjekësore, Pavle Zeliç, transmeton Titulli.com.

Ai deklaroi se deri tani rreth 1.200.000 qytetarë kanë marrë dozën e dytë të vaksinës dhe pritet të matet efektiviteti i vaksinës në Serbi.

"Midis të vdekurve, nuk ka njerëz që janë vaksinuar dy herë. Studimet nga Shtetet e Bashkuara, Izraeli, Mbretëria e Bashkuar këtë e tregojnë, do të tregohet në vendin tonë që vaksinat funksionojnë dhe kanë efekt, dhe kjo do të përfundojë në një moment. Në Amerikë kanë thënë për 4 korrik, unë do të thoja ndoshta për festën tonë më të madhe Vidovdan, 28 qershor, që ne të mund të gjejmë një mënyrë përfundimtare për të dalë nga kjo epidemi", tha Zeliç për Radio Televizionin e Serbisë (RTS).

Zeliç tha se deri dje në mesditë, gjithsej 736 reaksione anësore janë regjistruar në të gjitha vaksinat, ndërsa më së shumti ndaj vaksinës kineze Sinopharm, 263, për Pfizer/BioNTech 227, për Sputnik V 137 dhe 109 për AstraZeneca. Ai vlerësoi se numri është i papërfillshëm në lidhje me numrin e dozave të dhëna të vaksinave.

Sipas tij, ka pasur gjithsej pesë reagime të rënda, ndërsa asnjëri prej tyre nuk kërkoi qëndrim më të gjatë në spital.

Krizë në Mal të Zi për shkak të mohimit të gjenocidit në Srebrenicë
Presidenti i Serbisë merr dozën e parë të vaksinës kineze
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration