Vdes Zoran Stankoviç, kryetari i Trupit Kordinues për Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë (biografia)
Lokale

Vdes Zoran Stankoviç, kryetari i Trupit Kordinues për Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë (biografia)

05.Oct.2021 18:24
0

Ish -ministri i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes, Zoran Stankoviç ndërroi jetë sot në moshën 67 vjeç, u konfirmua për Tanjug, transmeton Titulli.com.

Mediat e Beogradit shkruajnë se Stankoviç ndërroi jetë si pasojë e koronavirusit.

Stankoviç, i cili ishte edhe kryetar i Trupit Koordinues për Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë, lindi në vitin 1954 në Tegovishte, afër Vladicin Han.

Gjatë karrierës së tij, ai ishte Ministër i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes në Qeverinë e Republikës së Serbisë dhe Ministër i Mbrojtjes i Serbisë dhe Malit të Zi.

Ai konsiderohet kreu më i ri i Akademisë Mjekësore Ushtarake (MMA), të cilën ai drejtoi nga 2002 deri në 2005.

Në fillim të nëntorit 2012, qeveria serbe e emëroi atë shef të Trupit Koordinues për Bujanocin, Preshevën dhe Medvegjën.

Stankoviç ishte gjithashtu Ministër i Mbrojtjes në Këshillin e Ministrave të Serbisë dhe Malit të Zi deri në ndarje.

Ai ka qenë anëtar i Komitetit Jugosllav për Mbledhjen e të Dhënave mbi Hetimet e Krimeve kundër Njerëzimit dhe të Drejtës Ndërkombëtare që nga viti 1993.

Në Dhjetor 1997, ai formoi një ekip për të hetuar pasojat e bombardimit të NATO -s në Republikën Srpska nën dyshimin e përdorimit të raketave të uraniumit të varfëruar.

Ai u diplomua në Fakultetin e Mjekësisë në Nish në 1980, dhe mori doktoraturën në 1997.

Ai përfundoi specializimin e tij në mjekësinë ligjore dhe patologjinë në Akademinë Mjekësore Ushtarake, dhe u gradua në gradën e Gjeneral Major në 2001.

Ai u shpall mjeku i ri më i mirë në shërbimin mjekësor të JNA -së, kreu më i mirë i shërbimit mjekësor, dhe përveç që ishte i rregullt, ai u promovua tre herë në gradat më të larta - në gradën e majorit, nënkolonelit dhe gjeneral majorit mjekësor , sipas biografisë së tij.

Ai ka lënë gruan dhe dy vajzat e tij.

Komuna e Bujanocit angazhon 40 asistentë personal në shkollimin fillorë
Trajtimi i pabarabartë i qytetarëve në Kosovë dhe Serbi, Ajhane Fetahu nga Bujanoci tregon problemet?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration