Të zhdukurit shqiptarë në Luginë të Preshevës në gjurmët e jetës?
Lokale

Të zhdukurit shqiptarë në Luginë të Preshevës në gjurmët e jetës?

11.Feb.2019 08:18
0

Uran Nuhiu, ka nëntëmbëdhjetë vite që e kërkon babanë e tij, Nebi Nuhiun por që atëherë ka hasur në vazhdimësi në dyer të hekurta.

Sipas Uranit në vitin 2000, pjesëtarë civil dhe të uniformuar të policisë serbe e kishin marrë Nebiun, nga biznesi i tij pompa e derivateve “Neza Petroll” në Preshevë disa orë më pas ata i kishin kërkuar njëqind mijë marka për ta lëshuar Nebiun, por edhe pasi i kishin marrë parat Nebiu nuk u kthye asnjëherë në shtëpi.

Për t`i ikur përgjegjësisë së vrasjeve të dhjetëra shqiptarëve, drejtësia serbe sipas kryetarit të komunës në Buajnoc, Shaip Kamberi, po shpik tema për gjëja zhdukjen e serbëve nga kjo zonë, ndërsa asnjë nga rastet e shqiptarëve të zhdukur nuk e ka zbardhur.

Kërkesa për zbardhjen e këtyre rasteve ka pasur në vazhdimësi dhe ato asnjëherë nuk do të ndalen kanw thënë nga  Këshilli Kombëtarë Shqiptarë

 Belgzim Kamberit, kryetar i këshillit për të Drejtat e Njeriut, zhdukjet e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, duhet të jenë pjesë e negociatave të Brukselit.

Në periudhën e viteve 1996-20002 para dhe pas luftës në Kosovë dhe Luginë të Preshevës, dhjetëra qytetarë shqiptarë kryesisht nga Presheva dhe Bujanoci e edhe nga Medvegja, janë zhdukur, vrarë e kidnapuar në mënyrë misterioze. /B.Rexhepi-RTK/

Organizohet seminar në Preshevë “Për Fëmijëri të Shëndoshë”
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration