Serbia lanson pjesërisht certifikatat për COVID-19
Lokale

Serbia lanson pjesërisht certifikatat për COVID-19

25.Oct.2021 07:47
0

Serbia ka lansuar certifikatat e COVID-19, që do të kërkohen në mjedise të brendshme pas orës dhjetë të natës në përpjekje për të frenuar numrin e rasteve me koronavirus në shtetin fqinj.

Serbia për javë me radhë ka regjistruar mijëra raste dhe rreth pesëdhjetë të vdekur në ditë në vendin prej shtatë milionë banorësh, ku gjysma e të rriturve janë vaksinuar me dy doza.

Mijëra të tjerë kanë marrë edhe dozën e tretë të vaksinës. Autoritetet kanë bërë të ditur se gjatë së shtunës janë regjistruar shtatë mijë raste të reja infeksioni dhe 60 raste fatale nga COVID-19.

Serbia ka konfirmuar një milionë raste me koronavirus prej fillimit të pandemisë dhe rreth dhjetë mijë vdekje.

Ekspertët kanë kritikuar ashpër qeverinë për vendimin për kërkimin e certifikatave në mjedise të brendshme pas orës dhjetë të natës.

Disa qytetarë kanë thënë se tepër vonë janë marrë këto masa dhe se nuk pritet të kenë ndikimin në frenimin e përhapjes së virusit.

Bërnabiq thotë se ishte planifikuar vrasja e Vuçiqit
Policia e Kosovës arreston shtetasin e Serbisë i ofroi ryshfet, mundë të jetë shqiptar nga Bujanoci apo Presheva?
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration