Reagim i Këshillit Kombëtar Shqiptar ndaj rrahjes së 2 shqiptarëve në Novi Sad
Lugina

Reagim i Këshillit Kombëtar Shqiptar ndaj rrahjes së 2 shqiptarëve në Novi Sad

08.Oct.2018 15:17
0

Këshilli Kombëtar Shqiptar (KKSH), reagon ashpër ndaj sulmit ku dje u plagosën rëndë dy rinj shqiptar në Novi Sad.

KKSH kërkon nga autoritetet e Serbisë që menjëherë të bëjë identifikimin dhe kapjen sulmueseve për aktin e tyre sa barbarë dhe anti-civilizues po aq edhe qyqar me vetëm e vetëm se kishin folur në gjuhën shqipe.

“Ky është një krim tejet i rrezikshëm dhe absolutisht i papranueshëm me ç rast tregon nivelin e pranueshmërisë së shqiptarëve në këtë shoqëri si dhe nënshtrimit të një diskriminimi sistematik e perfid, përdorimit të gjuhës së urrejtjes të përditshëm e posaçërisht në media ndaj shqiptarëve vetëm e vetëm për shkak të përkatësisë kombëtare. Ky nuk mund të quhet ndryshe përveç shovinizëm”, thuhet në reagimin e KKSH-së.

Këshilli Kombëtar Shqiptar vlerëson se fryma e urrejtjes, dhunës, abuzimit dhe nacionalizmit që po ushtrohet ndaj shqiptarëve nuk përkon me vlerat demokratike dhe në këtë mënyrëkërkojmë që në raport me të, të sillen organet e rendit e ligjit e posaçërisht ato të drejtësisë. /Titulli.com/

Akademik Rexhep Ismajli në Cambridge u shpall anëtar i jashtëm nderi i Akademisë së Arteve dhe të Shkencave të Amerikës
Partia Demokratike certifikohet për zgjedhjet e Këshillit Kombëtar Shqiptar
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration