Presidenti Thaçi: Besoj fuqishëm se Lugina e Preshevës duhet t’i bashkohet Kosovës
Lokale

Presidenti Thaçi: Besoj fuqishëm se Lugina e Preshevës duhet t’i bashkohet Kosovës

13.May.2019 21:44
0

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka thënë se bashkimi i Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Kosovën është e drejtë legjitime.

Sipas tij, bashkimi i këtyre komunave do të ishte korrigjim i padrejtësive historike dhe siguri për qytetarët e asaj treve për të jetuar në trojet e tyre, transmeton Klan Kosova.

“Kjo përpjekje ka ndalur së realizuari angazhimet e sofistikuara që veriu i Kosovës t’i dorëzohet Milan Radojçiqit, fillimisht pasuria e Trepçës, për të vazhduar me transformimin e pasurive shtetërore në ato komunale (katër komunat e veriut) dhe, po ashtu, ka parandaluar planet për sovranitet të dyfishtë dhe asociacion me mandat ekzekutiv, modeli i Republikës Serbe, pra autonomi rajonale”.

“Vazhdoj të besoj fuqishëm se Lugina e Preshevës duhet t’i bashkohet Kosovës dhe për arritjen e këtij qëllimi ne duhet të jemi të bashkuar. Humbja eventuale e kësaj mundësie, do të jetë gabim historik i pariparueshëm”.

Më poshtë mund ta lexoni shkrimin e plotë të Presidentit Thaçi në Facebook.

Hylja Ahmeti dhe Luard Idrizi u shpërblyen me mirënjohje të dalluar në shkollën e mesme në Bujanoc
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration