Për të tretën herë, tentohet të dëmtohet zyra e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Medvegjë
Lokale

Për të tretën herë, tentohet të dëmtohet zyra e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Medvegjë

30.Aug.2022 19:13
0

Zyrat e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Medvegjë kanë qenë cak i sulmit për të tretën herë.

Kështu kanë njoftuar nga Këshilli Kombëtar Shqiptar të cilët kanë thënë se është tentuar grisja e mbishkrimit e logos, demolimi dhe demtimi i zyrës.

Nga KKSH-ja kanë thënë se javën e kaluar kanë njoftuar në Polici një rast të ngjashëm.

Njoftimi i plotë:

Prap, per te 3 here me radhe qe po provohet demolimi e demtimi i zyres se Keshillit Kombetar Shqiptar ne Medvegje!

Gjate dites se sotme, eshte verejtur prap, kesaj radhe ne tentimin per grisjen e mbishkrimit e logos se KKSH, demolimi dhe demtimi i zyres se KKSH ne Medvegje.

Javen e kaluar kemi njoftuar rastin pothuajse te njejte ne polici, kurse jave me pare eshte provuar demtimi i deres dhe hapja me dhune e zyres se KKSH.

Si e angazhuar e kesaj zyre ne Medvegje shpreh shqetesimet se keto akte nuk i kontribuojne bashkejeteses ne kete komune.

Duke shpresuar qe te tilla veprime nuk jane te nxitura politikisht dhe nuk kane per qellim frikesimin e komunitetit shqiptar ne Medvegje, presim nga organet e rendit dhe sigurise te merren me seriozisht me rastin ne fjale, qe si i tille mos te perseritet.

Gjithashtu gjate dites kemi njoftuar edhe Organizaten per Siguri dhe Bashkepunim ne Europe (OSBE) lidhur me rastin.

Provokimet dhe incidentet ne Medvegje ne asnje menyre nuk i sherbejne situates ne rajon, dhe si te tilla, duhet te denohen nga te gjithe akteret e kesaj komune edhe ashtu me probleme te medha ekonomike e sociale!

Këshilli Kombëtar Shqiptar

Shënim përvjetori: 20 vjet pas kthesës së madhe historike në Bujanoc (foto&video)
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration