PD iniciativë për koalicione të mundshme, a janë 2 parti të pashmangshme në qeverisje?
Lokale

PD iniciativë për koalicione të mundshme, a janë 2 parti të pashmangshme në qeverisje?

26.Jun.2020 09:28
0

Partia Demokratike, fituese me vota  e zgjedhjeve lokale të mbajtura më 21 qershor fillon me iniciativën për formimin e qeverisjes së re komunale.

Kryetari i këtij subjekti gjatë ditës do të takojë fillimisht përfaqësuesit e subjekteve politike shqiptare për të shqyrtuar mundësitë e një koalicioni të mundshëm.

Sipas rezultateve të certifikuar nga Komisioni Komunal Zgjedhorë dy paritë fituese janë PD dhe PPS e Aleksandër Vuçiqit.

Burime të redaksisë së Titulli.com thonë se një koalicion i shumicës vetëm mes partive shqiptare do të jetë i vështirë apo i pamundur duke i pasur parasysh rrethanat politik lokale e rajonale.

Të njëjtat burime thonë gjithashtu se PD dhe PPS mundë të jenë të pashmangshme në formimin e qeverisjes së re komunale në Bujanoc për shkak numrit të këshilltarëve që kanë.

Në bazë të këtyre rezultateve kanë votuar 20.958 votues dhe 41 ulëset në kuvendin komunal të komunës së Bujanocit do të duken sipas renditjes:

PD- 10 këshilltarë

PPS- 10këshilltarë

PVD- 8 këshilltarë

LPD- 4 këshilltarë

APN- 3 këshilltarë

PS- 3 këshilltarë

UDSH- 1 këshilltarë

PR- jedinstvo- këshilltarë

Pr0me- Kenan- 1 këshilltarë

Në Serbi, 137 raste të reja me COVID-19
30 vite pritje – Liverpool shpallet kampion për herë të parë në Premierligë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration