Në autostradën Prishtinë-Gjilan-Dheu i Bardhë po vazhdon shpronësimi, lidhja me Bujanocin afër
Lokale

Në autostradën Prishtinë-Gjilan-Dheu i Bardhë po vazhdon shpronësimi, lidhja me Bujanocin afër

08.Oct.2018 09:58
0

Më 15 prill të këtij viti u mbajt ceremonia e inaugurimit të fillimit të punimeve për ndërtimin e autostradës Prishtinë-Gjilan-Dheu i Bardhë.

Kjo autostradë parashihet të jetë e gjatë 47.1 kilometra dhe me katër korsi, duke lidhur kështu korridorin 6,7 dhe 10.

Pjesa më e madhe e kësaj autostrade parashihet të shkojë nëpër toka shoqërore të pabanuara dhe nga përllogaritjet e para ishte bërë e ditur se ka një kosto afro 260 milionë euro.

Lidhur me këto zhvillime, Indeksonline ka kontaktuar Ministrin e Infrastrukturës, Pal Lekaj dhe i ka cilësuar se dinamika e punimeve është duke ecur siç duhet.

“Autostrada Prishtinë-Gjilan tashmë ka filluar pjesa e pare dhe deri ne Bresalc në 8 lote do të përfundojnë brenda dy viteve dhe dinamika e punimeve është e kënaqshme”,ka thënë Lekaj.

Ai poashtu ka shtuar se tashmë është duke përfunduar procesi i shpronësimit për pjesën Bresalc-Dheu i Bardhë.

“Në të njëjtën kohë është duke përfunduar procesi i projektimit të shpronësimit për pjesën e dytë, Bresalc-Dheu i Bardhë”,ka shtuar Lekaj.

Kjo autostradë parashihet të jetë e një rëndësi të madhe për vendin pasi lidh Prishtinën dhe Anamoravën.

Madje ishte pikërisht kryeministri, Ramush Hardinaj i cili ka deklaruar se kjo autostradë i lidh shqiptarët, ekonominë por edhe ndjenjat.

Qytetarët shpresë te Këshilli Kombëtar Shqiptar për identitetin kombëtar dhe shkrimin shqip në Bujanoc
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration