Komuna e Bujanocit thirrje qytetarëve: Mirëkuptim dhe rrespektoni masat
Lokale

Komuna e Bujanocit thirrje qytetarëve: Mirëkuptim dhe rrespektoni masat

30.Jul.2020 08:02
0

Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi përmes një shkrimi ka kërkuar rrespektimin e masava të marra nga shtabi për situata të jashtëzakonshme të cilat do të ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së pandemisë të koronavirusit të ri Covid-19.

Ky është postimi i tij i plotë: 

Të nderuar qytetarë të komunës së Bujanocit,

Në bazë të raportit të Shtëpisë së Shëndetit në Bujanoc mbi gjendjen epidemiologjike në territorin e komunës së Bujanocit si dhe të raportit të Drejtoratit për Punë të Inspeksionit mbi ekzekutimin e kontrollit ndaj respektimit të zbatimit të masave mbrojtëse nga ana e qytetarëve dhe nga të gjithë punëdhënësit në territorin e komunës së Bujanocit, është konstatuar se situata është kritike, nga dita në ditë është duke u shtuar numri i vizitave mjekësore në Ambulancën Covid – 19, dhe me këtë edhe numri i të sëmurëve, si dhe masat e ndërmarra mbrojtëse nuk janë duke u respektuar në masë të duhur.

Vetëm deri më datën 28.07.2020 numri i të infektuarëve ka arritur në 122, kurse rreth 90 persona në ditë po kryejnë çdo ditë analizat.

Duke marrë parasysh raportet e sipërshënuara, shtabi për situata të jashtëzakonshme i kryesuar nga unë, kemi vendosur për masa të reja kufizuese me qëllim të parandalimit të përhapjes së epidemisë Covid 19, me ç’rast kemi kufizuar orarin e punës për objektet hoteliere dhe klubet e natës, ashtu që këto lokale nuk do të ofrojnë shërbime nga ora 21:00 deri në ora 06:00 të ditës vijuese, deri në një afat të caktuar kur të kemi gjendje të përmirësuar.

E kuptoj brengën e pronarëve të lokaleve hoteliere, e sidomos në këtë kohë vere kur pritshmëritë për maksimizim të fitimit janë të mëdha, por në anën tjetër ndjejmë obligim moral që në rend të parë të vendosim mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve, andaj shpresoj në mirëkuptimin e të gjithë pronarëve të këtyre lokale, dhe ftoj të gjithë qytetarët e komunës sonë që të respektojnë masat e ndërmarra nga shtabi për situata të jashtëzakonshme.

Uroj që pandemia Covid 19 të kalojë sa më shpejt dhe pa pasoja në njerëz!

Nagip Arifi, kryetar i komunës së Bujanocit dhe komandant i shtabit për situata të jashtëzakonshme

Studimi në Tiranë: Media sociale në shqip vazhdojnë të përhapin propagandën e ekstremizmit të dhunshëm
KBI në Bujanoc rreth masave të festës së ditës së Kurban Bajramit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration