Serbia po e diskriminon informimin shqip, institucionet dhe deputeti heshtin

Nga Redaksia 11.06.2018 10:14

Gjendja e mediave në Jug të Serbisë ishte tema e diskutimit mes zyrtareve për media pranë Ministrisë së Kulturës dhe Informimit të Serbisë dhe përfaqësuesve të mediave nga ky rajon.

Ky diskutim u mbajtë në zyrën e Trupit Koordinues në Bujanoc ndërsa temë kryesore ishte financimi i projekteve mediale dhe gjendja e tanishme e informimit.

Ndihmësja e Ministrisë së Informimit, Sllavica Trifunoviç duke folur për vendimin e fundit të ministrisë tha se projketet e dorëzuara nuk ishin inovative.

Përfaqësuesit shqiptarë të mediave vlersuan se shteti i Serbisë po e diskriminon informimin shqip në komunat Bujanoc dhe Preshevë.

Në konkursin e fundit të ministrisë përkatëse është favorizuar RTV ” Bujanoci” me pronarë serb dhe pjesërisht disa mediume shqiptare.

Për mediat shqiptare është shqetësuese si përfaqësuesit lokal të komunave Bujanoc dhe Preshevë si dhe deputeti shqiptarë në parlamentin e Serbisë nuk reagojnë për këtë diskrimin./Titulli.com/

Nga Redaksia 11.06.2018 10:14
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.