Hyrje në Serbi me test PCR të detyrueshëm, shtabi po shqyrton lehtësimet eventuale
Lokale

Hyrje në Serbi me test PCR të detyrueshëm, shtabi po shqyrton lehtësimet eventuale

21.Dec.2020 09:56
0

Në Serbi nga sot kanë hy në fuqi masat e reja që parashohin një test të detyrueshëm PCR për shtetasit e huaj, ndërsa anëtarët e shtabit të krizave po shqyrtojnë so lehtësimin eventual të masave para vitit të ri, transmeton Titulli.com.

Siipas vendimi të shtabit të krizave,  shtetasit e Serbisë mundë të hyjnë në vend pa këtë test por me izolimin e detyrueshëm dhjetë-ditorë, të cilin do të mund të ndalojnë nëse testohen në ndërkohë dhe nëse testi është negativ.

Masat hynë në fuqi mbrëmë në mesnatë dhe në ditët e kaluara, turma dhe kolona të gjata makinash u vunë re në pikat kufitare në hyrje të Serbisë, raportojnë mediat, përcjellë Titulli.com.

Në tre ditët e fundit rreth 90,000 udhëtarë kaluan përmes kalimit Batrovci në kufirin me Kroacinë, një situatë e ngjashme ishte në kufirin me Hungarinë, ku rreth 50,000 udhëtarë kaluan përmes kalimit Horgos në tre ditët e fundit.

Sipas të dhënave të fundit në Serbi janë infektar 3.543 persona , kanë vdekur 54 ndërsa për trajtimin nëpër spitake gjenden 9.604 pacientë./Titulli.com/

Varianti i ri i koronavirusit identifikohet edhe në Danimarkë, Holandë dhe Australi
Shtabi i krizave: Qendrat tregtare, kagfenetë dhe restorantet të punojnë deri ora 20, pritet miratimi nga qeveria
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration