Botohet libri “Kronika nga Lugina”, i gazetari  Baki Rexhepi
Lokale

Botohet libri “Kronika nga Lugina”, i gazetari Baki Rexhepi

13.Jan.2021 11:32
0

Gazetari nga Presheva, Baki Rexhepi përmes një njoftimi në llogarinë e tij personale të FB, njoftoi për botimin e librit të parë të tij me titull “Kronika nga Lugina”.

Ky libër vjen në 25 vjetorin e karrierës gazetareske të autorit Rexhepi, ku ka përfshirë përmbledhje kronikash, raportesh e intervistash të realizuara ndër vite. 

Njoftimi i plotë nga ana e autorit të librit:

Miq të dashur “Kronika nga Lugina” është libri im i parë i cili u botua nga Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë. Ky libër është një përmbledhje kronikash, raportesh e intervistash të realizuara në tri komunat e Luginës, gjatë viteve 1996, 97 dhe 2000 e 2001.

Të gjitha ngjarjet, takimet, vendimet, aksionet, veprimet, të paraqitura në “Kronika nga Lugina”, janë raportuar në kohë reale, në Radio Televizionin “Zëri i Kumanovës”, në MTV 2 – redaksia në Gjuhën Shqipe, në BBC seksioni shqip, në Radio dhe Televizionin e Kosovës e në Kosovapress. Në libër janë autentike ngjarjet e para luftës, gjatë luftës , paraqitja e UÇPMB-së, marrëveshjet, tradhtia e madhe e vrasjes së kryenegociatorit të delegacionit shqiptarë dhe zhvillimet e pas luftës.

Për përkrahje të pakursyer e falënderoi familjen time të ngushtë! Falënderoi të gjithë personalitet që përfshihen në libër për bashkëpunimin e sinqertë.

Ky libër vjen në 25 vjetorin e karrierës sime gazetareske! Lexim të këndshëm…

Baki Rexhepi , ka lindur me 19 maj 1970 në fshatin Depcë (Mëhalla Lafet) të komunës së Preshevës. Shkollën fillore dhe atë të mesme i ka përfunduar në Presheve, ndërsa studimet universitare në Prishtine, në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, Seksioni i Fizikes. Në Beograd ka përfunduar Masterin për Ekonomi (Ekonomi Afariste dhe Ndërmarrësi) si dhe studimet e Doktoraturës, në drejtimin e Ekonomisë (Menaxhment dhe Biznes). Në vitin 1996 nis punën e gazetarit, fillimisht në RTV “Zëri i Kumanovës”, korrespondent nga Presheva, për të vazhduar më pas, në fund të vitit 1999 në Redaksinë e Televizionit Publik të Maqedonisë në Gjuhën Shqipe, korrespondent në Radio Televizionin e Kosovës, bashkëpunëtorë i BBC – seksioni Shqip, korrespondent i Agjencisë së lajmeve Kosovapress, bashkëpunëtore i BIRN-it dhe shumë medieve me karakter rajonal dhe ndërkombëtare.

U lëshua në hapësirë sateliti turk "Türksat-5A” (video)
Votimi i 14 shkurtit në Kosovë, përfundon afati në KQZ: Vetëm 2 koalicione parazgjedhore
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration