U lëshua në hapësirë sateliti turk "Türksat-5A” (video)
Shkencë dhe teknologji

U lëshua në hapësirë sateliti turk "Türksat-5A” (video)

13.Jan.2021 11:05
0

Të premten në hapësirë në orën 05:15 me orën e Turqisë u lëshua në hapësirë nga baza Cape Canaveral në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) sateliti i gjeneratës së 5-të të Turqisë «Türksat-5A”.

Dërgimi në hapësirë i satelitit u realizua me raketën «Falcon-9» të kompanisë «Space X».

Lëshimi i satelitit ishte planifikuar për në orën 04.28 me orën e Turqisë, por ishte shtyrë me rreth 1 orë për shkak të kushteve atmosferike dhe u realizua sot (08.01.2021) në orën 05.15 me orën e Turqisë.

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Adil Karaismailollu (Adil Karaismailoğlu) tha në mbledhjen e mbajtur në kompleksin e kompanisë “Turksat A.Ş.”, që ndodhet në Gëlbashë (Gölbaşı) të Ankarasë, se sateliti kishte nisur udhëtimin drejt orbitës së tij.

“35 minuta pas lëshimit ka ardhur edhe sinjali i parë nga sateliti ynë ‘Turksat-5A’. Sateliti vazhdon udhëtimin në hapësirë, i cili do të zgjasë 4 muaj. Pastaj do të bëjmë testet e nevojshme dhe sateliti do të fillojë aktivitetin e tij”, sqaroi ministri, ndërsa shtoi se pas satelitit “Turksat-5A” do të dërgohen në hapësirë edhe satelitët e tjerë “Turksat-5B” dhe “Turksat-6A”.

Nga ana tjetër vazhdojnë punimet për ndërtimin e satelitit vendor dhe kombëtar “Turksat-6A”,- u shpreh Karaismailollu dhe shtoi se sateliti “Turksat-6A” do të dërgohet në hapësirë në muajt e parë të vitit 2022.

Duke vënë në dukje se në vijim të zhvillimeve në fjalë do të kemi edhe punime të tjera për dërgimin e njerëzve në hapësirë, ministri u shpreh se brezi i ri është shumë i interesuar me këto çështje dhe këto do të duken më qartë në vitet e ardhshme.

Sateliti «Türksat-5A» do të shërbejë në orbitën 31 gradë në Lindje për një periudhë 30-vjeçare dhe për këtë kohëzgjatje janë garantuar të gjitha të drejtat lidhur me frekuencën dhe orbitën.

Sateliti «Türksat-5A» do të ofrojë shërbime transmetimi televiziv dhe komunikimi të të dhënave në një hapësirë gjeografike që mbulon Turqinë, Evropën, Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut, Afrikën Qendrore e Perëndimore, Afrikën e Jugut, Egjeun dhe Detin e Zi.

Udhëtimi i satelitit, i cili ka një sistem shtytës plotësisht elektrik, është planifikuar të zgjasë rreth katër muaj deri sa të arrijë në pozicionin e tij në orbitën 31 gradë Lindje dhe synohet që të fillojë të funksionojë në tremujorin e dytë të vitit.

Policia arreston të dyshuarit për plaçkitjen e shqiptarëve në autostradën Nish-Vrajë
Botohet libri “Kronika nga Lugina”, i gazetari Baki Rexhepi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration