Zyrtarë amerikan të ambasadës takime në Bujanoc, kërkohen projekte
Lugina

Zyrtarë amerikan të ambasadës takime në Bujanoc, kërkohen projekte

08.Mar.2019 07:22
0

Përfaqësues të ambasadës së SHBA-së në Beograd kanë qëndruar për vizitë në komunën e Bujanocit dhe kanë zhvilluar takime me përfaqësues institucional lokal.

Sekretari I dytë i ambasadës, Adam Schick dhë ndihmësi I atasheut ushtarake Robert t Hamilton është pritur në zyrën e kryetari të komunë së Bujanocit, Shaip Kamberi, shkruan Titulli.com.

“Gjatë takimit u diskutua për gjendjen politike në Luginë të Preshevës, sfidat dhe problemet në arsim, rëndësinë e funksionalizimit dhe shtrirjes së rrjetit të gjyqësorit, diplomat dhe sendet tjera të rëndësishme për të cilat nevojitet zgjidhje e shpejtë”, ka thënë Kamberi.

Sipas Kamberit është diskutuar edhe për mundësinë e realizimit të projekteve të përbashkëta me qëllim të avancimit të kushteve, me theks të veçantë, në sistemin edukativo arsimor.

Zyrtarët e ambasadës takim pune kanë realizuar edhe me Armend Aliu, zëvendës kryetar i komunës së Preshevës. 

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë një nga avokatët më të zëshëm të zgjidhjes së problemeve vitale me të cilat përballen qytetarët e Luginës së Preshevës”, theksoi Aliu.

Ai u shpreh se në  takim u bisedua edhe për projekte të cilat mund të implementohen me mbështetje nga ambasada në fjalë e në veçanti me mbështetje nga Garda kombëtare e Ohajos.

 Ky delegacioni nga ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd ka mbajtur edhe një ligjëratë në shtëpinë e kulturës në Bujanoc me temën si të forcohet ndikimi i femrave në përgjithësi, organizuar nga Këndi Amerikan (American Corner)./Titulli.com/

Platforma për dialogun e miratuar në Kuvend, nuk flet për njohje reciproke nga Serbia
Vucic ka biseduar me udhëheqjen shtetërore, përgjigjja Prishtinës do të jetë ‘e fortë’
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration