Zbulohet planeti që rrotullohet rreth yllit të vdekur
Atraktive

Zbulohet planeti që rrotullohet rreth yllit të vdekur

05.Dec.2019 11:33
0

Shkencëtarët kanë gjetur provat e para ndonjëherë të një planeti që rrotullohet nga një ylli të vdekur xhuxh të bardhë. Planeti gjigant, i largët u zbulua përmes diskut të gazit që u krijua nga atmosfera e tij avulluese.

 Planeti është shumë më i madh se dielli i vdekur që rrotullohet rreth tij. Bota, e cila ngjason me Neptunin, është rreth katër herë më e madhe se xhuxhi i bardhë, i cili është afërsisht e njëjtë me madhësinë e Tokës.

Planeti gjigant rrethon yllin rreth një herë në 10 ditë, duke lënë gjurmët e tij një gjurmë gazi të përbërë nga hidrogjen, oksigjen dhe squfur. Deri më tani, nuk ka prova të një planeti që ka mbijetuar nga kalimi i një ylli në një xhuxh të bardhë, thonë studiuesit.

Zbulimi nga astronomët nga Departamenti i Fizikës i Universitetit të Warwick dhe Bërthamës së Mijëvjeçarit për Formimin e Planetëve (NPF) në Universitetin e Valparaiso është botuar në revistën ‘Nature’. Ata thonë se është prova e parë e një planeti gjigant që rrotullohet nga një yll i bardhë xhuxh.

Ylli WDJ0914 + 1914 u identifikua në një studim të 10,000 xhuxhëve të bardhë të vëzhguar nga Sloan Digital Sky Survey. Studiuesit thonë se ylli është rreth 2.000 vit dritë nga Toka, transmeton KosovaPress. Astronomët në Warwick analizuan ndryshime delikate në dritën e emetuar nga sistemi për të identifikuar elementët e pranishëm rreth yllit.

Ata zbuluan pikëza shumë të vogël të hidrogjenit në të dhënat, por edhe oksigjenin dhe squfurin, të cilat nuk i kishin parë kurrë më parë.

Duke përdorur teleskopin shumë të madh të Observatorit Evropian Jugor në Kili ata zbuluan se forma e gazrave janë tregues tipik i një unaze gazi.

Xhuxhi i bardhë dikur ishte një yll i ngjashëm me Diellin, por përfundimisht mbeti pa karburant dhe u shndërrua në një gjigant të kuq, disa qindra herë më të madh se Dielli.

Gjatë asaj faze të jetës së saj, ylli do të ketë humbur rreth gjysmën e masës së tij dhe ajo që ka mbetur është zvogëluar, duke përfunduar në madhësinë e Tokës. Në fakt, ai është bërthama e djegur i yllit të dikurshëm.

Pasi Dielli i Tokës të mbarojë karburantin në rreth 4.5 miliardë vjet do të lëshojë shtresat e tij të jashtme, duke shkatërruar Merkurin, Venerën dhe ndoshta Tokën, duke ekspozuar përfundimisht bërthamën e djegur - xhuxhin e bardhë.

Në një punim shoqërues të udhëhequr nga Schreiber dhe Gaensicke, botuar në “Astrophysical Journal Letters”, ata detajojnë se si kjo do të rrezatojë fotone të mjaftueshme me energji të lartë për të avulluar Jupiterin, Saturnin, Uranin dhe Neptunin.

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration