Atraktive

Zbulohet një oqean i fshehur në Pluton

Zbulohet një oqean i fshehur në Pluton

Në Pluton ndodhet një oqean nën sipërfaqen e ngrirë, njësoj si në hënën e Jupiterit, Europa dhe atë të Saturnit, Ençelado, sipas studimit të publikuar në revistën “N

26.May.2019 09:31
Gjelbërimi “mbyt” Kullën Eiffel

Gjelbërimi “mbyt” Kullën Eiffel

Kryebashkiakja e Parisit, Anne Hidalgo ka zbuluar planin për të rrethuar Kullën Eiffel me një kopsht të stërmadh që do të “zhdukë” makinat dhe rrugët rreth e rrotull monumentit. Projekti

24.May.2019 10:28
Vendet më të lashta në botë

Vendet më të lashta në botë

Profesori M.E Smith nga Universiteti i Arizonës, ka botuar veprën “Enciklopedia e Studimeve Urbane”. Në këtë libër ai e përkufizon një qytet në bazë të ndërtimit të banesave

23.May.2019 08:43
Xhirimet e Tokës në rezolucion 4K (video)

Xhirimet e Tokës në rezolucion 4K (video)

Një satelit egjiptian ka kryer xhirimet e Tokës në rezolucion 4K, tha kompania britanike Sen, e cila prodhoi një video-sistemin për xhirim. Sipas kompanisë, me sukses është testuar edhe sistemi për të

22.May.2019 09:56
Vdiq pa e ditur se kishte zbuluar Amerikën

Vdiq pa e ditur se kishte zbuluar Amerikën

Më 20 maj të vitit 1506, në Spanjë vdiq në moshën 55 vjeçare, detari italian Kristofor Kolombi, nismëtari i kolonizimit të Hemisferës Perëndimore, pa e ditur se kishte zbuluar një Botë

20.May.2019 10:38
10 shtetet më të vogla në botë

10 shtetet më të vogla në botë

Evropa, Karaibet dhe Paqësori janë vendet me më së shumti shtete të vogla. 10 shtete më të vogla po të bëhen bashkë mbulojnë një sipërfaqe totale prej 1491 kilometrash katrorë. &

16.May.2019 10:58