Thaçi: Në atë tavolinë ku ulem unë nuk do të diskutohet për shkëmbim territoresh (video)
Lokale

Thaçi: Në atë tavolinë ku ulem unë nuk do të diskutohet për shkëmbim territoresh (video)

22.May.2020 10:19
0

Presidenti Hashim Thaçi, ka thënë se ka besim që Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të shtyjnë përpara procesin e dialogut me Serbinë dhe arritjen e marrëveshjes përfundimtare.

“Vizita ime ne Uashington ka qenë me protokoll krejt normal. Kam takuar Sekretarin Mike Pompeo dhe mekanizma të tjerë. Kemi folur për zhvillimet në rajon, dialogun dhe hapat integrues të Kosovës drejt BE-së dhe NATO-s”, është shprehur Thaçi, njofton Klan Kosova.

“Nuk ka pasur draft-marrëveshje. Në atë takim nuk ka qenë e planifikuar të jenë presidentët dhe jo kryeministrat.  Dialogun nuk ta fillojë dhe përmbyll askush i vetëm as presidenti as kryeministri. Kosova duhet të përgatitet dhe të jetë unike. Nuk është mirë askush të jetë i munguar në iniciativat e SHBA-së. Nuk përcaktojmë lidershipin në SHBA është qytetari amerikan”.

Thaçi në Rubikon është shprehur se është kundër shkëmbimit territorial Kosovë-Serbi.

“Në asnjë rrethanë në asnjë kohë nuk është diskutuar për përmbajtjen, për mundësinë e ndonjë marrëveshjeje. Çdo marrëveshje ka kuptim kur respektohet integriteti dhe sovranitetit territorial. Nuk kam fol për shkëmbim territoresh, ky është pretendim për të krijuar panik. Aty ku unë jam i ulur në tavolinë nuk do të diskutohet për shkëmbim territoresh”.

Dieta pas karantinës: Çfarë të hani për të hequr qafe kilet shtesë
SHBA-ja pret nga Serbia zbardhjen e djegies së ambasadës amerikane në Beograd
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration