Thaçi: Macron mbështet fuqishëm dialogun dhe mundësinë e përfshirjes së Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit me Kosovën
Lugina

Thaçi: Macron mbështet fuqishëm dialogun dhe mundësinë e përfshirjes së Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit me Kosovën

12.Oct.2018 08:23
0

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për TVSH-në thënë se e ka marrë mbështetjen e Presidentit të Francës, Emmanuel Macron, se Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë marrëveshje obliguese në rrafshin ndërkombëtar, me mundësi reale edhe të korrigjimit të kufirit ndërmjet dy vendeve.

“Presidenti Macron e mbështet fuqishëm dialogun Kosovë-Serbi, mundësinë e arritjes së një marrëveshje sa më shpejtë, mundësisht brenda një periudhë të shkurtër kohore, me mundësi reale edhe të korrigjimit të kufijve, që nënkupton përfshirjen e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit në territorin e Kosovës, e që do të hapte një perspektivë të sigurt euroatlantike për Kosovën, por jo duke marrë parasysh kufijtë në baza etnike, por gjithmonë duke e ruajtur multietnicitetin në Kosovë dhe perspektivën e ndërtimit të demokracisë qytetare në vend. Pra, presidenti Macron e mbështet fuqishëm dialogun dhe e mbështet edhe mundësinë e korrigjimit të kufijve”, ka thënë Thaçi për TVSH-në.

Thaçi ka shtuar se presidenti francez ka këshilluar dhe sugjeruar që të përmbyllet sa më shpejtë marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë.

Melania Trump thotë se është personi më i ngacmuar në botë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration