Thaçi: Bindja ime e palëkundur se Presheva, Medvegja e Bujanoci duhet t’i bashkohen Kosovës
Lokale

Thaçi: Bindja ime e palëkundur se Presheva, Medvegja e Bujanoci duhet t’i bashkohen Kosovës

16.Oct.2020 08:35
0

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se ai nuk është për t’u cënuar integriteti territorial i Kosovës.

Thaçi në  RTV Dukagjini ka këmbëngulur se ai është për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën. 

“Natyrisht edhe sot unë jam për bashkimin e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit me Kosovën. Kjo është bindja ime dhe është e palëkundshme, pa u cenuar integriteti territorial i Kosovës…Unë nuk jam për të dhënë territore por jam për ta integruar këtë pjesë që është më e diskriminuara në rajonin e Ballkanit Perëndimor”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Presidenti i Kosovës thotë se dialogu megjithatë nuk ka alternativë dhe këtë gjë thotë se e ka thënë edhe Bruksel.

“Nuk duhet të futem në një proces që është rraskapitës. Njëherë duhet të vijë njohja e më pas proceset tjera janë të lehta për t’u zgjidhur”.

I pari i vendit thotë se Asociacioni nuk mund të del jashtë vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

“Çdo ndryshim do të nënkuptonte formimin e një Republika Serpska në Kosovë”. 

Duke folur për taksën, Thaçi thotë se ajo më shumë i ka dhënë prestigj ndërkombëtarë Serbisë sesa përfitime ekonomike Kosovës.

 

Lajçak në Beograd: Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet
Qeverisja e Bujanocit: Vazhdojmë me shlyerjen e borxheve
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration