Tekst+video publikuar përgjatë kufirit, forcat e NATO-së për UÇPMB-në (video)
Lokale

Tekst+video publikuar përgjatë kufirit, forcat e NATO-së për UÇPMB-në (video)

26.Jan.2021 11:20
0

Luftëtarët rebelë shqiptarë të Kosovës mbeten aktiv në Serbinë jugperëndimore pavarësisht nga sulmet e udhëhequra nga SHBA dhe furnizimet e tyre me armë nga depo në Kosovë. 

UÇPMB, ushtria çlirimtare e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, është zotuar të mbrojë fshatrat shqiptare që ndodhen përtej kufirit në Serbi. 

Rajoni është tani një pikë e ndezur e mundshme për paqëndrueshmëri kur pranvera afrohet. 

Me përvjetorin e fushatës së bombardimeve të NATO-s vetëm disa ditë larg, aktiviteti kryengritës përgjatë kufirit është një kërcënim i qartë për misionin paqeruajtës të K-FOR në Kosovë. 

Zyrtarët e NATO-s raportojnë se një grup luftëtarësh nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK) që është shpërndarë zyrtarisht, kanë kaluar kufirin në Serbinë e Jugut dhe duke sulmuar trupat qeveritare atje. 

Anëtarët të veshur me uniforma të zeza me shenja dalluese të zeza dhe të kuqe të "Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit", kanë kryer patrullime të rregullta përgjatë zonës kufitare. 

Emëruar pas tre qyteteve kryesisht etnike shqiptare përtej kufirit në Serbinë e Jugut, grupi është i njohur me shkurtesën e tij shqiptare UÇPMB. 

Luftëtarët e saj thonë se ata po përpiqen të mbrojnë fshatin nga sulmet brutale nga forcat serbe. 

Fshatarët shqiptarë të Kosovës që janë kthyer së fundmi në shtëpitë e tyre pasi NATO mori kontrollin e krahinës, thonë se janë të lumtur që kanë trupat e UÇPMB-së në zonë për t'i mbrojtur ata. 

"Tani që kemi Ushtrinë tonë UCPMB afër, ne ndjehemi më të sigurt dhe u kthyem në shtëpi në shtëpitë tona dhe tani nuk do të largohemi nga shtëpitë tona." 

Kreu i forcave të SHBA-së  në Kosovë ka paralajmëruar se situata në lindje të provincës mund të dalë nga kontrolli dhe të vërë në rrezik operacionin e K-FOR në Kosovë. 

Kreu i brigadës shumëkombëshe në Kosovë, gjeneral brigade Ricardo Sanchez, thotë se forcat U-N sekuestruan armë javën e kaluar nga luftëtarët e UCPMB. 

"A është një situatë e rrezikshme për Kosovën? Absolutisht. Çdo lloj veprimtarie kryengritëse ose ekstremiste që bazohet jashtë Kosovës në fakt mund të minojë komunitetin ndërkombëtar dhe të rrezikojë progresin që është bërë në këtë provincë." 

Zyrtarët e ushtrisë jugosllave kanë paralajmëruar se çdo përshkallëzim ose përhapje e dhunës nga Kosova në pjesën tjetër të Serbisë mund të rrezikojë trupat e NATO-s të vendosura në provincë si paqeruajtës. 

Tani për tani Ushtria Jugosllave nuk po mobilizon trupa, sipas qeverisë serbe, por ushtria po monitoron situatën dhe kërcënon të marrë masa hakmarrëse nëse është e nevojshme. 

Ky tekst është publikuar më 20 mars 2000 nga  agjencia prestigjioze e lajmeve amerikane AP-Associated Press

Tekst+video e publikuar përgjatë kufirit, forcat e NATO-së për UÇPMB-në (video)
Kancelari i Austrisë, Kurz: Nuk ka anëtarësim në BE për Serbinë pa marrëveshje me Kosovën
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration