Të rinjtë e të tre nacionaliteteve me mesazh kundër urrejtjes
Lokale

Të rinjtë e të tre nacionaliteteve me mesazh kundër urrejtjes

06.Dec.2019 08:31
0

Gjatë ditës së djeshme në qendër të qytetit të Bujanocit me rastin e ditës “Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit” 5 Dhjetori dhe në kuadër të kuadër të projektit “Gjuha e urrejtjes në tapetë” i realizuar nga (Otvoreni klub), Klubi i hapur nga Nishi. Të rinjtë e Komunës së Bujanocit e të tre nacionaliteteve shqiptare, serbe dhe rome performuan një mesazh qytetarëve për moskomunikimin e tyre në mes vete.

 Ata realizuan një lloj sfilatë në qytet me gojë të mbyllura si mesazh kundër gjuhës së urrejtjes nga rinjtë e Komunës së Bujanocit.

 Mesazhi i nxënësve ishte që duhet të fillojmë të komunikojmë me njëri tjetrin pa urrejtje.

“Është koha që t'i heqim shiritat nga goja e të fillojmë të komunikojmë me njëri tjetrin dhe të mos kemi urrejtje dhe paragjykime”, thanë nxënësit.

 Kurse koordinator i projektit Blerim Hiseni theksoi se do të ketë edhe një panel diskutimi në lidhje me këtë temë.

 “Ky projekt vazhdon deri në fund të muajit shkurt të vitit 2020, dhe do të ketë aktivitete të nxënësve dhe një panel diskutim me temën – “Pse i urrejmë jashtëtokësorët”, deklaroi Blerim Iseni koordinator i projektit për Komunën e Bujanocit.

Aliu: Komunalia do të jetë si ekip shtesë për raste emergjente gjatë stinës së dimrit
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration