Shqiprim Arifi në SHBA kërkon mbështetje nga kongresmeni Engel për Luginën e Preshevës
Lokale

Shqiprim Arifi në SHBA kërkon mbështetje nga kongresmeni Engel për Luginën e Preshevës

13.Feb.2020 21:55
0

Kryetari i komunës së Preshevës së bashku me një delegacion nga kabineti i tij po qëndron për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 

Ai mes tjerash ka zhvilluar takim me kongresmanin Eliot Engel nw Washington DC të cilit ia ka paraqitur disa nga problemet e pakicës shqiptare në Luginë të Preshevës. 

 “Z. Engel e njoftova për situatën aktuale poltike në Luginën e Preshevës, në veçanti problemet me të cilat ballafaqohen Shqiptarët në të gjitha sferat vitale dhe mbi të gjitha pasivizimi i adresave të Shqiptarëve që ka filluar nga Medvegja, e që po vazhdon në Bujanoc dhe në Preshevë”, ka shkruar Arifi në profilin e tij në facebook.

Arifi ka kërkuar nga ai mbështetje për zgjidhjen e problemeve për shqiptarët  e këtij rajoni. 

“Përdorimi i simboleve kombëtare dhe mos'inkuadrimi i Shqiptarëve të Luginës së Preshevës në Institucione Shtetrore dhe rikthimi i Gjykatës Themelore në Preshevë ishin temat që diskutuam dhe kërkova nga Z. Engel mbështetjen institucionale për zgjidhjen e problemeve dekadore në Luginë te Preshevës”, shkroi Arifi.

Kjo është vizita e parë e kryetarit të komunës së Preshevës në SHBA ndërsa deri më tani ai ka një bashkëpunim të mirë me ambasadën e SHBA-së në Beograd./Titulli.com/

Pompeo i shkruan Kurtit, taksa dhe njohja e ndërsjellë me Serbinë konsiderohen prioritete
Sinani takim me Selën: Problemet e Luginës do të jenë pjesë e agjendës së qeverisë së Maqedonisë së Veriut
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration