Pse Vuçiqit iu deshën më shumë se tre muaj për të zgjedhur një kryeministër të ri/të vjetër
Lokale

Pse Vuçiqit iu deshën më shumë se tre muaj për të zgjedhur një kryeministër të ri/të vjetër

13.Oct.2020 21:42
0

Ndërsa nga njëra anë ai dëshiron të zgjidhë problemin shekullor të Kosovës, ai ekuilibron ngathët angazhimin e tij ndaj fuqive botërore ose ai po përpiqet të bëhet një lojtar rajonal me përcaktuesin nacionalist të ribranduar “Bota Serbe”, Aleksandar Vuçiq po ecën më keq në shtëpi.

Megjithëse zgjedhjet u mbajtën në 22 qershor, Serbia sot ka vetëm një kryeministër të ri të ri / të ri të caktuar, Ana Brnabiq, e cila më parë u pretendua me siguri të shkonte në diplomaci, ndërsa “reality show” i Vuçiq për zgjedhjen e ministrave dhe formimin e një qeverie të re vazhdon.

U desh kaq shumë kohë sepse Presidenti Aleksandar Vuçiq ka përdorur fushata elektorale për tetë vjet, shpesh si pjesë e zgjedhjeve të parakohshme, për të qeverisur në thelb si një individ, tha avokati nga Qendra për Kërkime Gjyqësore dhe kolumnistja Sofija Mandić për Klix.ba. Isshtë një sistem, shton ai, në të cilin Kuvendi dhe Qeveria nganjëherë janë pezulluar zyrtarisht, dhe nganjëherë vetëm praktikisht.

“E njëjta gjë vlen për përdorimin e afateve kushtetuese për formimin e një qeverie – afati 90-ditor është abuzuar për të mbajtur disa muaj të tjerë të pafuqisë, i cili ka zgjatur në thelb që nga shpallja e një gjendje të jashtëzakonshme në mars të këtij viti. “(SNS) vetë ka një shumicë pothuajse dy të tretat për formimin e një qeverie dhe me partnerët e saj aktualë të koalicionit, ajo përbën një shumicë prej 241 nga një total prej 250 deputetësh,” thotë ajo.

Një problem i veçantë është se Vuçiq vendosi për mandatarin në një seancë të trupit të partisë, shton ajo, e cila është e ndaluar nga kushtetuta.

“Partitë nuk mund të ushtrojnë pushtet dhe të zgjedhin autoritetet publike në këtë mënyrë. Pse Ana Brnabiq, mendoj se përgjigja për këtë pyetje është e thjeshtë, ka qenë mjaft e bindur deri më tani dhe asgjë tjetër nuk kërkohet për pozicionin e Kryeministrit për momentin,” ajo mendon.

Shumë nga faktorët vendas në ndërkombëtarë fajësojnë Vuçiqin për mungesën pothuajse të plotë të opozitës, dhe bashkëbiseduesi ynë beson se presidenti serb nuk mund të kompensojë mungesën e opozitës në asnjë mënyrë.

“Veryshtë shumë e diskutueshme nëse ai e dëshiron atë fare. Një asamble e drejtuar nga unanimitet dhe mbështetje unanime për qeverinë është ideali i SNS që nga ardhja në pushtet. Unë mendoj se fiksimi – se gjithçka përveç mbështetjes unanime është i vogël – është aq i fortë sa ka shanse të mëdha që të dy grupet parlamentare (SPS i Daçiç dhe SPAS i Shapic) të jenë pjesë e degës ekzekutive, “tha ajo.

Sipas Sofija Mandić, pyetja që preokupon mediat në Serbi, nëse Vuçiç do t’i mbetet besnik Daçiq si partner i koalicionit apo do të zgjedhë ish-kampionin e vaterpolit, është plotësisht dytësor.

“Nëse dikush ndodh të qëndrojë jashtë degës ekzekutive, në këtë situatë nuk do të thotë domosdoshmërisht se do të jetë në kundërshtim me politikën në pushtet. nuk ka dhe nuk do të ketë një opozitë në këtë thirrje të Kuvendit dhe që nuk mund të ndryshohet nga asnjë nga kombinatorizmat e Vuçiqit “, përfundoi ajo.

SHBA: Johnson & Johnson ndalon përkohësisht testimin e vaksinës për COVID-19
Formohet Qeveria e re malazeze: Abazoviç merrë në dorë sigurinë e Malit të Zi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration