Pse politika lokale nuk mori pjesë në përkujtimin e heqjes së lapidarit në Preshevë?
Lokale

Pse politika lokale nuk mori pjesë në përkujtimin e heqjes së lapidarit në Preshevë?

21.Jan.2019 09:04
0

Përfaqësues të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, në gjashtë vjetorin e heqjes së Lapidarit të njëzet e tetë Dëshmorëve të Kombit, tek vendi i lapidarit kanë bërë homazhe, me ç`rast kanë vendos kurora me lule si dhe një Flamur Kombëtarë.

Dëshmorët janë gurë themel i lirisë së kombit shqiptarë, ka thënë Nazmi Hajredini, kryetar i OVL të UÇPMB-së dhe ka thënë se është optimist se dita kur lapidari do të rikthehet është shumë afër kur edhe Lugina e Preshevës do t`i bashkëngjitet Kosovës.

Arif Abazi, babai i dëshmorit Artan Abazi ishte kritik për mos prezencë të autoriteteve lokale në këtë ditë të rëndësishme duke shtuar se patriotët folklorik e kanë dërguar në policinë e Vrajës, transmeton Titulli.com.

Për  veteranin e luftës,  Vllaznim Behluli, vendi i lapidarit është këtu dhe asnjë herë nuk do të hiqet dorë nga kërkesa për kthim të tij në këtë vend.

Të dielën e 20 janar të 2013, qindra efektiv të xhandarmërisë serbe, në mënyrë të dhunshme e hoqën lapidarin e Dëshmorëve të Kombit të Ushtrive Çlirimtare, nën pretekstin se i njëjti ishte vendosur ilegalisht, përkundër amnistisë që parlamenti serb e kishte bërë për të gjithë pjesëtarët e UÇPMB-së, pas Marrëveshjes së Konçulit e cila fatkeqësisht asnjëherë nuk u zbatua./Titulli.com/

Salihu: Kemi afat edhe 2 muaj për mbajtjen e kuvendit në Preshevë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration